Liga spravedlnosti Zacka Snydera: Jak měl legendární film o superhrdinech vypadat původně

Existuje mnoho filmů, které byly během doby natočeny v několika verzích. Divák tak má možnost vidět stejný film v několika různých zpracováních. Nicméně Liga spravedlnosti Zacka Snydera se od podobných snímků liší. Jedná se totiž o původní verzi, kterou chtěl režisér Zack Snyder použít již před čtyřmi lety, když snímek vznikal. Nicméně vlivem několika různých okolností šel nakonec do kin snímek, který se z původních čtyř hodin zmenšil na pouhé dvě hodiny. Nicméně na HBO GO je nyní k vidění i původní „nesestříhaná“ verze. V čem všem se kromě délky od dosud známé verze Ligy spravedlnosti liší?

Proč dostal původní film jiný kabát?

Abychom lépe porozuměli pozadí vzniku sestříhané i nesestříhané verze Ligy spravedlnosti, je třeba říci, že v průběhu dokončování filmu v roce 2017 režisér Zack Snyder musel z natáčení vlivem tragických rodinných událostí odejít. Film tak dokončil Joss Whedon. Ten kromě dotáček dostal za úkol mnohahodinovou natočenou verzi sestříhat do kratší podoby. Výsledkem tak ale bylo, že se do filmu nedostalo mnoho původního materiálu. To samozřejmě poměrně zásadně ovlivnilo i výslednou podobu a vyznění snímku. Nyní po několika letech díky naléhání diváků, kteří o nepoužití mnoha hodin natočeného materiálu věděli, dostal Zack Snyder možnost svou verzi dokončit podle svých představ.

Jiná délka, formát i hudba

Výsledkem je tedy dvojnásobně dlouhá verze, která je rozdělena do šesti kapitol a epilogu. Kromě toho, že je děj obohacen o spoustu scén, které se v původně publikované verzi neobjevily, je snímek jiný i v několika dalších ohledech, které mění celkové vyznění i atmosféru snímku. Zack Snyder svou verzi filmu například divákům představuje ve formátu 4:3 nikoli 16:9, kterou měla Liga spravedlnosti z roku 2017. Použití tohoto formátu má velký vliv na vizuální působení filmu. Celkové vyznění snímku ovlivňuje i jiná monumentálněji pojatá hudba. O soundtrack Zack Snyder požádal dánského skladatele známého jako Junkie XL.

Děj nejen v mnohém obohacený, ale překvapivě i o něco ochuzený

V nové verzi Ligy spravedlnosti Zack Snyder logicky nepoužil scény, které byla dotočené Jossem Whedonem poté, co on natáčení opustil. Z tohoto důvodu tak ze snímku zmizely veškeré vtipné dialogy, které dotočil právě Whedon a pozměněná je rovněž závěrečná bitva se Steppenwolfem. Samozřejmostí je, že díky mnoha scénám, které v původní verzi nedostaly prostor, se nyní můžeme blíže seznámit s některými vedlejšími hrdiny. Zároveň se ve filmu objevuje i několik postav zcela nových a více prostoru dostává i hlavní záporná postava Steppenwolf. Díky těmto scénám má divák mnohem lepší možnost jeho jednání a motivaci pro páchání zla pochopit. V neposlední řadě je Snyderova verze o dost násilnější, temnější a krvavější.

Zdroj: insider.com, vulture.com, hbogo.cz

Autor: Martina Šťastná
ZAVŘÍT