Lída Baarová: Film sklidil v Německu kritiku, protože opomíjí zlo, které nacisté páchali

Mladá nadějná a krásná česká herečka dostane pozvání v roce 1934 do berlínských filmových ateliérů Babelsberg, které všichni považují za evropský Hollywood. Krásná Lída Baarová zde všechny okouzlí a jejího talentu a půvabu si všimne i samotný nacistický vůdce Hitler. Tím se rozjíždí příběh, který nemůže skončit dobře. Válka je na spadnutí a Lída se zamiluje do Josepha Goebbelse.

Český film na Netflixu

Jde o vůbec první český film, který je dostupný na streamovací službě Netflix. Najít jej lze pod názvem The Devil´s Mistress. Film se dostal i do Německa, tam se ale setkal s kritikou. Snímek se totiž nezabývá zlem, které nacisté páchali, a z toho důvodu si vysloužil kritiku Němců.

Dlouhé přípravy

Pro režiséra Filipa Renče to bylo jedno z nejnáročnějších natáčení, přípravy trvaly celých čtrnáct let. Film se natáčel na mnohých místech, například i v Thomayerově nemocnici v Praze, která zastupovala natáčení v ateliéru. Dále se natáčelo třeba na pražské Švehlově koleji a také v Brně, konkrétně ve vile Stiassni a vile Tugendhat. Scény z berlínské opery byly natočeny v Mahenově divadle v Brně. V brněnských mateřských školách se také sháněly děti, které si zahrály potomky Josepha Goebbelse.

Šatník Lídy Baarové

Mladou Lídu Baarovou si ve filmu zahrála herečka Táňa Pauhofová. Ta vynesla ve snímku celkem 85 kostýmů v celkové hodnotě 1 700 000 korun. Nezajímavějším, nejluxusnějším a nejdražším kouskem v jejím filmovém šatníku byla kožešinová palerína v hodnotě 50 000 korun. K tomu všemu herečka vynosila 35 různých klobouků.

Jaká Lída byla?

Role Lídy Baarové ve stáří se ujala herečka Zdenka Procházková, která ji znala osobně. V rozhovorech pak potvrdila, že skutečná Lída Baarová, jak ji znala, byla hodně naivní a pro svou kariéru byla ochotná udělat cokoliv.

V některých z dialogů byly použity doslovné citace, které pocházely z vlastního životopisu Baarové s názvem „Života sladké hořkosti“.

Dům na Hanspaulce

Ve filmu se objevuje i sestra Baarové, rovněž herečka Zorka Janů, kterou si zahrála Anna Fialová. Zorka, která měla už tak psychické problémy, neunesla zákaz hraní, který přišel po zadržení její sestry, a rozhodla se svůj mladý život ukončit skokem z domu. Scény ze sebevraždy se natáčely ve stejném domě na Hanspaulce, kde se Zorka Janů zabila.

Pracovní název filmu byl Hodina pokušení.

Zdroje: Česká televize, CSFD

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT