Letopisy Narnie: Několik rozdílů mezi knižní předlohou a filmovým zpracováním

Letopisy Narnie patří k nejznámějším a nejoblíbenějším dílům fantasy literatury pro děti. Sedmidílný cyklus napsal v první polovině padesátých let minulého století britský spisovatel Clive Staples Lewis. Knihy zachycují dobrodružství několika dětí, které se dostávají do fantastické země zvané Narnie. Ne tak známé už je to, že knihy jsou zároveň jakousi alegorií na základní principy křesťanského náboženství. V průběhu let byla podle knih natočena také řada filmů, bohužel se ale od své knižní předlohy v některých věcech odlišují, některé zcela vynechávají. Které to jsou?

Lucy a skříň

Ve filmu byla vynechána skutečnost, že Lucy poprvé našla kouzelnou skříň při průzkumu domu. Ve filmu poprvé Narnii našla při hře na schovávanou se svými sourozenci, což byl vlastně způsob, jak se do Narnie dostala podruhé. Tvůrci filmu se rozhodli udělat objevení napínavějším. Milovníci knih ale vědí, že ve skutečnosti to bylo trochu jinak.

Zbabělé čarodějnice

Edmund skončí přivázaný ke stromu v knize i ve filmu, ale to, co se stane během jeho záchrany, se liší. V knize nad ním stojí Bílá čarodějnice s nožem a čtenáři předpokládají, že ho chce zabít. Pak ale čarodějnice vidí, že se k němu blíží tým zachránců. Promění sebe i trpaslíka, který ji doprovází, v balvan a pařez, aby se ukryla. Ve filmu čarodějnice v této scéně vůbec není a naopak trpaslíka osvoboditelé přivážou řetězem ke stromu.

Turecký med

Očarovaný turecký med byl důvodem, proč se Edmund rozhodl postavit na stranu čarodějnice. V knize je jasně řečeno, že za jeho loajalitou stojí zákusky, ale film se na to dívá trochu z jiného úhlu. Tvůrci se snažili, aby se poučil ze svých chyb a aby jeho zrada více souvisela s jeho osobními pocity než na magii v medu.

Bojovnice Susan

Film se snažil dát Susan větší roli, a tak z ní udělal bojovnici. V knize měla zůstat s Aslanem, aby Narnii vrátila její bývalou slávu, filmaři ale od této mladé ženy očekávali víc. Chtěli, aby se zapojila do akce, měla posílit postavení žen.

Obr Rumblebuffin

Tento důležitý aspekt knih byl ve filmu zcela vynechán a fanoušci si dodnes nejsou jisti proč. Alsan sice i ve filmu foukl na každou z kamenných soch, aby je rozmrazil, ale není ukázáno, jak se všem podařilo uniknout. Aslan ve skutečnosti rozmrazil obra jménem Rumblebuffin a požádal ho, aby vyrazil bránu. Ten mu vyhověl, a tak propustil všechny zajatce.

Odposlouchávací kouzlo

Film ukazuje scénu, kdy Lucy listuje knihou kouzel, ale oproti původnímu příběhu ji pozměňuje. V knize měla Lucy vytrhnout stránku s odposlouchávacím kouzlem, aby věděla, co si o ní přátelé za jejími zády povídají. Poté, co kouzlo použije, se objeví Aslan a řekne jí, že to od ní nebylo správné. Ve filmu si Lucy vytrhne stránku, která ji udělá krásnou, a Aslan ji za to okamžitě pokárá.

Zdroj: imdb.com, screenrant.com

Autor: Martina Šťastná
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu