Léto patří filmům – Letní filmová škola v Uherském Hradišti má i letos co nabídnout

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín SFDB.cz na hlavní stránku Seznam.cz
Letní filmová škola v Uherském Hradišti (zdroj foto: czechtourism.com)

Letní filmová škola probíhá pravidelně již od roku 1964 a jejím cílem je rozšiřovat filmový obzor členů filmových klubů, ale také filmových nadšenců, středoškolských a vysokoškolských studentů. Akce má návštěvníky seznamovat s filmovým uměním ve zcela nových a netradičních souvislostech.


Hlavní hvězdy letošního ročníku

Letní filmová škola proběhne již tradičně v Uherském Hradišti. 45. ročník Letní filmové školy se bude letos konat od 26.7. –  4.8. Festival mimo jiné přivítá dva významné představitele česko – slovenské kinematografie. Těšit se můžete na režiséra Hynka Bočana a herce Milana Lasicu – oba umělci uvedou na festivalu nejzásadnější díla své bohaté kariéry a převezmou si Výroční cenu Asociace českých filmových klubů. Ze Slovenska dorazí i skvělý dokumentarista Marek Kuboš. Chybět nebudou ani jiní zahraniční hosté – jako polský filmový režisér, spisovatel, básník a malíř Lech Majewski nebo stěžejní postava současné ruské filmové tvorby Alexej German ml. A to není ani zdaleka všechno – přijeďte se podívat sami.

Na co se můžete těšit

Filmový program bude i letos tradičně rozdělen do tří hlavních bloků – Historie, Současnost a Česko/Slovensko. Těšit se můžete na tradiční prezentaci tvorby studentů filmových škol, která letos slibuje podívanou na vysoké úrovni – důkazem je úspěch několika snímků na zahraničních filmových festivalech. Unikátní fotografickou výstavu přijede představit herečka, modelka a fotografka Marika Green, která se do Uherského Hradiště vrací po deseti letech. V rámci druhého ročníku Východních příslibů se přinese festival pohled do dějin i současnosti zemí někdejšího východního bloku.

Něco o Letní filmové škole v Uherském Hradišti

Letní filmová škola je každoroční přehlídka filmů již s dlouholetou tradicí, kterou pořádá Asociace českých filmových klubů. V srdci Slovácka – v Uherském Hradišti se koná pravidelně již od roku 1992. Organizátoři se snaží prohlubovat vědomosti milovníků filmového umění a historie, a také odborné vzdělání organizátorů filmových klubů. Po roce 2000 zaznamenala výrazný vývoj a ze semináře primárně zaměřeného na členy filmových klubů se z ní stala druhá největší filmová akce v České republice – hned do festivalu v Karlových Varech. Akci každoročně navštíví několik tisíc diváků a filmových nadšenců – v posledních letech to bylo vždy kolem 5000 návštěvníků.

Retrospektiva festivalu bude letos věnována Williamu Wylerovi – jednomu z velikánů filmové režie klasického období amerického filmu – těšit se tak můžete i na ikonické snímky jako Prázdniny v Římě a Ben Hur. Užijte si léto se spoustou skvělých známých i neznámých snímků a rozšiřte si také své obzory.

Autor: Karel M.
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín SFDB.cz na hlavní stránku Seznam.cz
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat