Letní kino – romantika pod širým nebem

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín SFDB.cz na hlavní stránku Seznam.cz
letní kino (zdroj foto:https://economictimes.indiatimes.com)

Letní kino je kulturní zařízení, které slouží k promítání filmů pod širým nebem. Jde čistě o letní záležitost, neboť logicky venkovní prostor se nedá nijak vytápět ani chránit před deštěm. Zpravidla se zde promítají filmy večer – až se setmí, kvůli zatemnění. Jaká je historie letního kina u nás a kam se vydat do nejlepšího letního kina letos?


Za socialismu bylo oblíbenější než dnes

Každoročně se v období letních prázdnin konají programy letních kin u nás – a to po celé České republice. Jenže lidí už moc nechodí – na filmy se lidé dívají už hlavně doma a v době, kdy není problém jakýkoliv film stáhnout z internetu se asi ani není čemu divit. Jenže letní kino má přece jen svou kouzelnou atmosféru a zážitek ze sledování filmu pod širým nebem je nezapomenutelný a romantický. Přesto se obce i města potýkají se stále menší návštěvností. To za socialismu se konaly někdy dokonce i silvestrovské promítání, které se těšily velké oblibě – a nikomu nevadilo, že mrzlo. V té době se v letních kinech odehrávaly také Filmové festivaly pracujících – pamatujete?

Brno mělo druhé největší letní kino ve střední Evropě

V roce 1961 bylo v Boskovicích v Jihomoravském kraji otevřeno největší letní kino na území tehdejšího Československa a dost možná i okolních států – jeho plátno mělo 35 x 15 m, které později nahradila zděná stěna. Kapacita kina byla sice 3500 míst, rekordní návštěvnost až 7000 návštěvníků přilákal film Kleopatra – dnes už jen těžko některé letní kino dosáhne takové návštěvnosti. V Brně na tehdejší Leninově ulici se dokonce nacházelo druhé největší kino ve střední Evropě.

Do Brna můžete vyrazit i dnes

Brno láká na letní kino i letos a to dokonce na dvou místech. Skutečnou romantiku můžete zažít v letním kině na terase hradu Špilberk – skutečně pohádková atmosféra osvětleného historického hradu, skvělé občerstvení i zajímavý program láká na skvělý filmový zážitek. Jako bonus je pak výhled na celé Brno. Tradičně se v Brně promítá také na Lidické – Brno střed. Letní kina se ale konají po celé České republice – a tak není nutné někam dojíždět. I ve vašem okolí se jistě zajímavý filmový program pod hvězdami bude konat.

Léto patří nejen hudbě, ale i filmům. Vychutnejte si filmy trochu jinak a vyrazte letos do letního kina i vy – zvedněme společně návštěvnost letních kin.

 

Autor: Karel M.
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín SFDB.cz na hlavní stránku Seznam.cz
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat