Letní kino – romantika pod širým nebem

Letní kino je kulturní zařízení, které slouží k promítání filmů pod širým nebem. Jde čistě o letní záležitost, neboť logicky venkovní prostor se nedá nijak vytápět ani chránit před deštěm. Zpravidla se zde promítají filmy večer – až se setmí, kvůli zatemnění. Jaká je historie letního kina u nás a kam se vydat do nejlepšího letního kina letos?

Za socialismu bylo oblíbenější než dnes

Každoročně se v období letních prázdnin konají programy letních kin u nás – a to po celé České republice. Jenže lidí už moc nechodí – na filmy se lidé dívají už hlavně doma a v době, kdy není problém jakýkoliv film stáhnout z internetu se asi ani není čemu divit. Jenže letní kino má přece jen svou kouzelnou atmosféru a zážitek ze sledování filmu pod širým nebem je nezapomenutelný a romantický. Přesto se obce i města potýkají se stále menší návštěvností. To za socialismu se konaly někdy dokonce i silvestrovské promítání, které se těšily velké oblibě – a nikomu nevadilo, že mrzlo. V té době se v letních kinech odehrávaly také Filmové festivaly pracujících – pamatujete?

Brno mělo druhé největší letní kino ve střední Evropě

V roce 1961 bylo v Boskovicích v Jihomoravském kraji otevřeno největší letní kino na území tehdejšího Československa a dost možná i okolních států – jeho plátno mělo 35 x 15 m, které později nahradila zděná stěna. Kapacita kina byla sice 3500 míst, rekordní návštěvnost až 7000 návštěvníků přilákal film Kleopatra – dnes už jen těžko některé letní kino dosáhne takové návštěvnosti. V Brně na tehdejší Leninově ulici se dokonce nacházelo druhé největší kino ve střední Evropě.

Do Brna můžete vyrazit i dnes

Brno láká na letní kino i letos a to dokonce na dvou místech. Skutečnou romantiku můžete zažít v letním kině na terase hradu Špilberk – skutečně pohádková atmosféra osvětleného historického hradu, skvělé občerstvení i zajímavý program láká na skvělý filmový zážitek. Jako bonus je pak výhled na celé Brno. Tradičně se v Brně promítá také na Lidické – Brno střed. Letní kina se ale konají po celé České republice – a tak není nutné někam dojíždět. I ve vašem okolí se jistě zajímavý filmový program pod hvězdami bude konat.

Léto patří nejen hudbě, ale i filmům. Vychutnejte si filmy trochu jinak a vyrazte letos do letního kina i vy – zvedněme společně návštěvnost letních kin.

 

Autor: Karel Mareš
zavřít reklamu