Let číslo 93… Nejlepší film, který byl natočen o 11. září

Tragické události jsou vždy posléze zfilmovány. Je ovšem jen málo filmů, při kterých byste si připadali, jako byste na místě události skutečně byli. Snímek Let číslo 93, který natočil Paul Greengrass v roce 2006 je přesně takovým filmem. Zajímavou formou polodokumentárního filmu přenesl hrůzostrašné události 11. září na televizní obrazovky.

Silnější než kterýkoliv jiný

Při sledování filmu si ani na chvíli neoddechnete. Děsivá situace na palubě letadla je popisována tak, jak ve skutečnosti přicházela. I když tedy události 11. září už dobře znáte, při pohledu na tento film vám budou připadat ještě děsivější. Zmatek, zběsilé přepínání mezi palubou letadla a řídícím centrem letového provozu, vyděšení cestující, kteří dostávají zprávy o nárazu dvou unesených letadel do světového obchodního centra. Film se snaží být naprosto realistický a vystupují v něm dokonce lidé, kteří se událostí z 11. září skutečně účastnili. Například šéf letového provozu je skutečně ten člověk, který řídil onoho osudného dne letový provoz.

Bezmoc na obou stranách

Film připomíná zmatené pocity z celého dění. Pasažéři a palubní personál netušili, jakého plánu jsou součástí, jen už tušili, že to nebude nic dobrého. Vojáci a letecký štáb věděli moc dobře, co se chystá, ale měli v podstatě svázané ruce a moc toho dělat ze země nemohli. Na zemi i ve vzduchu se tak odehrávají dvě dramata a nikdo neví, čeho všeho jsou teroristé ještě schopni nebo jaké plány ještě mají. Vyděšený je ale v tu chvíli celý svět.

Hrdinové, kteří zabránili ještě větší katastrofě, která měla přijít

Jen díky odhodlanosti a odvaze cestujících na palubě letu 93 se podařilo zabránit další ničivé katastrofě. Bohužel za to ale pasažéři letu museli zaplatit svými životy. Režisérovi se povedlo vzdát úctu a poklonu těmto statečným a obyčejným lidem, kteří se postavili svým únoscům. Jen díky nim letoun nenarazil do posledního čtvrtého cíle a nezemřelo tak ještě více lidí. Let číslo 93 se zřítil u Shanksville v Pensylvánii.

Připomeňte si společně s celým světem tyto otřesné události s tímto snímkem.

Autor: Vlastimil Vachta

#kvíz 1 / 1 | V kterém roce byl tento film natočen?

V kterém roce byl tento film natočen?

zavřít reklamu