Přátelé: Co o seriálu nevíte a vědět byste měli.

Spousta hlášek i scének zlidověla, snad každý ho viděl už několikrát a stále nás neomrzel. Kultovní seriál o šestici tak trošku potrhlých přátel z New Yorku se stal televizní legendou. A letos Přátelé slaví už 25 let. Nutno dodat, že i po takové době nás pořád baví a svědčí o tom i fakt, že na televizních obrazovkách se jeho reprízované díly objevují stále dokola. Co o seriálu možná nevíte a vědět byste měli?

Úvodní scéna nebyla natočená v Central parku

Fontána z ikonické úvodní scény na začátku seriálu není Pulitzerova fontána v Central parku v New Yorku, i když je jí hodně podobná. Úvodní scéna se totiž natáčela ve studiu Warner Bros v Los Angeles. Natáčelo se v noci a voda byla hrozně studená, proto se musela dokonce několikrát ohřívat. A přestože se celý děj seriálu odehrává v New Yorku, tam se nikdy nenatáčelo. Celý seriál se natáčel ve filmových ateliérech společnosti Warner Bros ve městě Burbank v Los Angeles v Kalifornii.

Všichni herci dostávali po celou dobu stejné peníze

Přátelé byli první herecké obsazení, které vyjednávalo jako skupina. Během první série dostával každý z nich kolem 22 tisíc dolarů za jednu epizodu. Od druhé sezóny už měl mít každý herec odlišné peníze. V roce 1997 všech šest herců odmítlo pracovat dál, dokud všichni nebudou mít stejnou odměnu za natáčení, a to už 100 tisíc dolarů za epizodu. Byl to neobvyklý případ, kdy celá skupina chtěla, aby si byli všichni rovni. Ale vyplatilo se jim to. V poslední sérii už každý z nich bral jeden milion dolarů za epizodu.

Matthew Perry se pral se závislostí na alkoholu a lécích

Představitel Chandlera Matthew Perry se dlouhý čas během natáčení seriálu potýkal se svou závislostí na alkoholu a lécích. V roce 1997 musel být herec hospitalizován a později rehabilitován pro svou závislost. Do léčebny pak musel nastoupit znovu v roce 2001. Na jeho postavě si může divák všimnout, že se potýkal s problémy v sedmé a osmé sérii. V 18. epizodě 7. série se dokonce objevil pouze v jedné scéně. Důvodem byl fakt, že byl tou dobou v léčebně, odkud ho pustili jen na chvíli. Později sám herec prohlásil: „Nikdy jsem nebyl opilý nebo zdrogovaný v práci. Měl jsem jen příšerné kocoviny. Později to zašlo tak daleko, že jsem svůj stav nemohl skrývat a všichni už to věděli.“

Objímání na začátek

Ústřední šestice herců se vždy objímala před začátkem natáčení každého dílu. Každý týden se zkrátka před natáčením všichni sešli a objali. Představitel Rosse David Schwimmer se tohoto okamžiku zvlášť obával. Zejména během natáčení posledních dílů, protože věděl, že to emočně nezvládne. Později řekl: „Začal jsem to ztrácet. Byl to posvátný rituál, který byl v podstatě objímání a sezení v úzkém kruhu přátel, těsně před tím, než jsme šli na plac.

A nejvíce jsem se bál toho, až ten moment přijde naposledy, nechtěl jsem ztratit tento kruh a rituál. Nechtěl jsem přijít o své přátele.“ I pro ostatní herce to bylo velmi těžké, když přišel konec natáčení. Pro představitelku Rachel, herečku Jennifer Aniston a představitele Joyeho, herce Matta LeBlanca bylo tak těžké rozloučit se s natáčením, že po poslední párty seděli na střeše, kouřili cigarety a pili víno až do 5 hodin do rána.

Pokud vás seriál Přátelé také pořad baví, sledovat je můžete každý den v podvečer na stanici Nova2 a to dokonce v pěti dílech za sebou.

Autor: Vlastimil Vachta
zavřít reklamu