Lákal vás festival v Cannes? Oceněné filmy si můžete užít i v českých kinech

Přidat na Seznam.cz

Mezinárodní filmový festival v Cannes má své vítěze. Pět oceněných filmů a tři další můžete vidět tento a příští rok i v českých kinech. Můžete si zajet na premiéru na festival Be2Can od 2. do 8. října nebo si počkat na promítací časy v kinech.


Aerofilms a Zlatá palma

Na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes se rozdává celkem velký množství cen. Samozřejmě i tady jsou hlavní a vedlejší kategorie.

Aerofilms si vytáhli pomyslného filmového žolíka. Přivedou do českých kinosálů film, který na prestižním Mezinárodním filmovém festivalu získal cenu Zlatá palma a diváci mu dlouhých osm minut tleskali vestoje. Takový úspěch si vysloužila černá komedie Parazit (Kisaengčchung) od jihokorejského režiséra Pong Čun-hoa.

Film Parazit je především kritikou rozdělené společnosti v Jižní Koreji. V žádném případě ale nejde o nudný počin – odlehčený humor dává filmu kouzlo a šarm. Každopádně ale nijak neztišuje předávanou zprávu o sociální nespravedlnosti, která nastává, když společenské systému nefungují tak, jak by měly.

Dalším filmem, který divákům Aerofilms přinese, je snímek Zrádce (IL Traditore). Režisérem je Ital Marco Bllocchia.

Posledním filmem, který tato společnost přinese je Gomera (La Gomera/The Whistlers) od rumunského režiséra Cornelia Porumboia. Pokud máte rádi Dannyho parťáky, je to film přímo pro vás.

Snímky, které si oblíbila porota

Cenu z hlavní kategorie, a to Cenu poroty získal film Bídníci (Les Misérables) od režiséra Ladje Lya. Film si sice vypůjčil název a prostředí od Victora Huga, ale s dějem se již vypořádal po svém. Filmy vypráví o policistovi Stéphanovi, který má svou první službu na předměstí Paříže. Setká se s korupcí i mnoha gangy, například:

  • Muslimské bratrstvo
  • Romští cirkusáci
  • Radikálové z řad teenagerů

Filmem, který získal zvláštní cenu poroty, a navíc i cenu Fipresci, se stal koprodukční snímek To musí být nebe (It Must Be Heaven) od režiséra Elia Suleimana.

Cenu poroty Un Certain Regard si odnesl film Jana z Arku (Jeanne), který vytvořil Bruno Dumont. Film Bezstarostná dívka (Une fille facile) získal cenu v kategorii Directors’ Fortnight. Režisérkou je Rebecca Zlotowská a film je namluvený ve francouzštině.

Snímky, které zůstaly bez ceny

Do českých kin se dostaly i filmy, které zůstaly bez ocenění. Přestože tyto filmy nedostaly cenu, rozhodně nejsou bezcenné, ba naopak.

Patří mezi ně i film z Velké Británie od režiséra Kena Loache s názvem Pardon, nezastihli jsme vás (Sorry We Missed You.

Také se na festivalu znovu předvedl Gaspar Noel, který v loňském ročníku představil film Climax (značně kontroverzní). Jeho fanoušci se můžou těšit na nový film Lux Aeterna.

Posledním snímkem, který se dostane do českých kin je francouzský film Slitování (Roubaix, une lumière), jehož režisérem je Arnaud Desplechin.

Sledovali jsem letošní ročník festivalu? Kterému filmu jste fandili vy?

Autor: Martin L.

#kvíz Vyhodnocení |

👌 Skvěle! Všechny odpovědi máte správně.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VARIETY STYLE s.r.o.