Lady Bird: Neobyčejně obyčejný film o dospívání a pochopení toho, co v životě skutečně chceme

Dospívání není jednoduchým obdobím pro dospívající ani pro jejich okolí. Právě o tom vypráví film s názvem Lady Bird, za kterým stojí mladá americká režisérka a scénáristka Greta Gerwingová. Ta navíc svůj první film zasadila do rodného Sacramenta, jehož zvláštní atmosféru se jí tak ve filmu rovněž podařilo skvěle zachytit. Na první pohled prostý příběh v sobě ukrývá překvapivé množství opravdu hlubokých témat. Podává je navíc naprosto přirozeně a nenuceně. O to více vás snímek zasáhne.

Každý jsme se někdy cítili jako Christine

Hlavní postavou je sedmnáctiletá Christine, která si nechává říkat Lady Bird, a tak jako mnozí její vrstevníci má jeden sen, odejít studovat na univerzitu a hlavně opustit rodné maloměsto, kde každý každého zná a neděje se tu nic zajímavého. V roli Christine zazářila Saoirse Ronanová. Snímek je zajímavou směsí komedie a dramatu. Je až s podivem, jak se mladé režisérce podařilo zachytit mezilidské vztahy, především mezi Christine a její matkou. Tento vztah je v mnohém stejně problematický, jako její vztah k rodnému městečku. Na jedné straně láska, na druhé nenávist. Tyto dva pocity se v Christine stejně jako v mnoha dalších náctiletých po celém světě perou a ona neví, jakým směrem se vydat. To vše je navíc doplněno i dalšími každodenními starostmi i radostmi Christine, které souvisejí se školou, kamarádkami i láskou.

Nečekejte klasický americký happyend

Lady Bird ale není klasickým americkým filmem o splnění svého snu. Spíše je jakousi psychologickou a zároveň komickou sondou do světa, kde místo snů je třeba žít své běžné obyčejné životy. Christine na jednu stranu touží po tom zmizet, roztáhnout křídla a letět, na druhou stranu ji ale něco drží při zemi. A právě toto balancování mezi dvěma světy, dělá tuto postavu tak lidskou a blízkou. Všichni jsme se totiž někdy v životě cítili, nebo možná právě cítíme, stejně.

Debut ocenili diváci i kritika

To, že Lady Bird je snímkem opravdu kvalitním, značí i velké množství nominací na prestižní ocenění, které se filmu dostaly. Snímek získal pět nominací na Oscara, za nejlepší film, režii, scénář a herečky v hlavní a vedlejší roli, dále tři nominace na cenu BAFTA a čtyři na Zlatý glóbus. Z těchto nominací dvě skutečně proměnil, a odnesl se tak cenu za nejlepší film a herečku v kategorii muzikál nebo komedie.

Zdroj: theguardian.com, cinematografo.it

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu