Krokodýl Dundee: Proč se liší australská a mezinárodní verze filmu a jak Paula Hogana napadl scénář k legendárnímu snímku?

Krokodýl Dundee je jedním z nejúspěšnějších australských filmů všech dob. Děj filmu se odehrává nejen v australském vnitrozemí, ale také v New Yorku. Paul Hogan jako ikonický Mick Dundee a Linda Kozlowski jako reportérka Sue Charlton se díky těmto rolím stali hvězdami první velikosti. I když jste film, který byl natočen již před třiceti pěti lety, pravděpodobně viděli mnohokrát, možná přesto existují věci, které o něm nevíte.

Paul Hogen a inspirace pro film

Paul Hogan není jen hercem, ale rovněž jedním ze scénáristů, kteří se na scénáři k filmu podíleli. Jedním ze zdrojů inspirace pro vznik filmu byla jeho skutečná cesta do New Yorku. Když do velkoměsta přijel, byl jím tak ohromen, že ho napadlo, jaké by to bylo, kdyby se tu ocitl typický australský domorodec.

Na začátku filmu se rovněž objevuje narážka na minulost Paula Hogana. Vidíme poměrně výrazný záběr na most Sydney Harbour Bridge. Paul Hogan předtím než se stal slavným hercem, totiž pracoval jako dělník na této památce.

Falešné versus pravé kulisy

Asi vás nepřekvapí, že krokodýl, který napadl Sue, byl falešný mechanický krokodýl, který stál 45 000 dolarů. Pravděpodobně vás nepřekvapí ani to, že nůž, který Krokodýl Dundee používal, rovněž nebyl pravý, na place byly gumové a hliníkové verze. Na rozdíl od toho ale buvol, který má ve snímku také důležitou roli, skutečný byl. Hogan se později svěřil s tím, že natáčení s ním nebylo jednoduché a zabralo hodně času, neboť zvíře nechtělo dělat nic z toho, co po něm chtěli.

Australská a mezinárodní verze filmu se liší

Zatímco australská verze obsahovala spoustu australského slangu a hovorových výrazů, v mezinárodní verzi byly z velké části vypuštěny a nahrazeny z obavy, že by jim nebylo rozumět. Stejně tak byly v Americe k názvu filmu přidány uvozovky „Crocodile“, aby lidé věděli, že se nejedná o film o tomto nebezpečném plazu.

Láska ve filmu i ve skutečnosti

Během natáčení se do sebe Paul Hogan a Linda Kozlowski zamilovali i ve skutečnosti. V roce 1990 se dokonce vzali a později se jim narodil syn Chance. Bohužel v roce 2013 Kozlowski požádala o rozvod, který se uskutečnil o rok později.

Při natáčení v australském vnitrozemí bydleli v chatrčích

Film se natáčel v New Yorku i v Austrálii. Při natáčení v národním parku Kakadu štáb bydlel v polorozpadlých chatrčích, které tam kdysi postavila těžební společnost. V blízkosti se vyskytovali krokodýli, a proto byla na place neustále přítomna ozbrojená stráž, která zajišťovala bezpečnost herců a štábu.

Zpěvák Michael Hutchence investoval do filmu

Do filmu Krokodýl Dundee investovalo asi 1 400 investorů a jedním z nich byl i zpěvák skupiny INXS Michael Hutchence. Rozpočet filmu byl 8,8 milionu dolarů a v pokladnách kin utržil 328 milionů dolarů. Byla to tak pro všechny zúčastněné chytrá investice.

Zdroj: neatorama.com, imdb.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu