Kriminální film Černá punčocha: Jak dlouho se natáčela scéna smrti?

Filmový snímek Černá punčocha je jednou z nejznámějších českých kriminálek, kterou v roce 1986 natočil režisér Otakar Fuka. Psychologický krimi film vypráví o padesátiletém dámském krejčím, který na první pohled vypadá, že by ani mouše neublížil. Opak je však pravdou a při jeho večerních procházkách se v něm probouzí úchylná touha sexuálně zneužít, a poté zabít svou vyhlédnutou oběť.

Snímek byl natočený podle skutečné události

Film byl inspirován skutečným příběhem několikanásobné násilné vraždy, kterou řešili kriminalisté v 80. letech 20. století v Praze a v severních Čechách. Pokud budete bedlivě sledovat násilnické scény, je až neuvěřitelné, že se přesně takové chvíle opravdu odehrávaly ve skutečnosti.

Hlavní hrdinka se filmového vraha při natáčení opravdu bála

Herečka Olga Hrubá, původní profesí vizážistka, ztvárnila jednu z hlavních ženských postav — učitelku hudby Martu. V jednom z rozhovorů uvedla, že se Milana Karpíška (herec, který perfektně zahrál násilného krejčího) skutečně bála. Při natáčení scény škrcení Martu škrtil krejčí tak uvěřitelně, že se herečce chvílemi dělalo z jeho herecké schopnosti zle.

Pro herečku Olgu Hrubou nebyla jednoduchá ani její smrt. Toto natáčení muselo probíhat na několikrát, scéna zabrala dlouhých pět natáčecích dní.

 Hlavní postavu vraha měl hrát někdo úplně jiný

Původně byl do role dámského krejčího obsazen Josef Kubíček. Ten však tuto roli po přečtení scénáře odmítl, aby nebyl spojován s tak drastickou a psychopatickou postavou. Nakonec si tuto roli zahrál operní pěvec Milan Karpíšek, jemuž role psychopata přirostla k celé jeho osobnosti. Po této velmi uvěřitelné roli už žádné další obsazení do filmu nedostal.

Lidé si zkrátka Milana Karpíška zapamatovali jako násilnického vraha, a tak nebyl příliš oblíbený nejen pro obsazení dalších filmových rolí, ale ani v kolektivu divadla nebo na veřejnosti. Tato role dámského krejčího ho sice ze dne na den udělala velmi slavným, avšak k další slávě mu rozhodně nepomohla.

Vražedné scény jsou natočené v oblíbeném parku Gröbovka

Podobnost filmu s inspirací skutečné události se zdvojnásobuje také díky vražedným scénám. Ty jsou totiž natáčené na stejném místě, kde skutečně vraždil násilník z případů 80. let. Gröbovka, kde jsou ty nejhorší scény natáčené, je krásný a velmi oblíbený park mezi Vinohrady a Vršovicemi.

Taky jste se u tohoto filmu báli, když jste jej viděli poprvé?

Zdroj: csfd.cz, max.iprima.cz

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT