Král Artuš: Sean Connery, Clive Oven či Graham Chapman, bájný anglický panovník má mnoho podob

Existují historické postavy, které filmaře lákají už celá desetiletí a navzdory tomu, že již o nich bylo natočeno nemálo snímků, neustále vznikají filmy nové. Jednou z těchto postav je bezesporu i král Artuš. Bájný britský panovník, s nímž je spojena celá řada legend. Ty nejznámější souvisejí s jeho rytíři Kulatého stolu, svatým grálem či láskou mezi královnou Guineverou a rytířem Lancelotem. Které artušovské snímky si vybavíte?

Monty Python a Svatý grál (1975)

Britský snímek komediální skupiny Monty Python, který je už přes čtyřicet let milován diváky i kritikou. Na rozdíl od většiny ostatních artušovských snímků příběh nebere vážně a dělá si z něj legraci klasicky britským způsobem. Nápad na film se ve skupině zrodil během přestávky mezi třetí a čtvrtou sezónou jejich komediální show Monty Pythonův létající cirkus. Zajímavostí je i to, že šest členů Monty Python ve filmu ztvárnilo celkem čtyřicet čtyři různých rolí. Snímek je někdy dokonce považován za jednu z nejlepších komedií všech dob.

Excalibur (1981)

Tento snímek z roku 1981 byl ve své době chválen z mnoha důvodů, včetně jeho významu pro irský filmový průmysl. Koneckonců pomohl nastartovat kariéru takových herců, jako jsou Patrick Stewart, Liam Neeson, Ciaran Hinds či Gabriel Byrne.

Armáda temnot (1992)

Moderní pojetí artušovské legendy, které je jedinečné v tom, že se jedná částečně o parodii a částečně o horor. To je i jeden z důvodů, proč se snímek líbil divákům i kritikům. Je to zvláštní směs gore hororu, komedie, parodie a satiry, která připomíná slavnou montypythonovskou interpretaci legendy.

foto: Renaissance Pictures

První rytíř (1995)

Snímek s velmi působivým hereckým obsazením. Sean Connery v roli krále Artuše, Richard Gere jako sir Lancelot a Julia Ormond v roli Guinevery. I to se zcela jistě projevilo na jeho pozitivním přijetí u diváků. Tvůrci se snažili zaměřit na realistickou stránku slavných artušovských legend tím, že se snímek zbavili magických prvků.

Král Artuš (2004)

Film Král Artuš z roku 2004 se pokusil experimentovat s původními artušovskými legendami a vyzkoušet něco nového. Jenže nové neznamená vždycky dobré. Král Artuš je tak v tomto filmu spíše římský voják než středověký rytíř. Toto ztvárnění bylo sice podle tvůrců na základě nových archeologických nálezů historicky přesnější, nicméně u diváků se s pozitivním ohlasem příliš nesetkalo. Krále Artuše ztvárnil Clive Oven, Guineveru Keira Knightley a Lancelota Ioan Gruffudd.

foto: Buena Vista International

Poslední legie (2007)

Dalším ze snímků, který artušovské motivy využívá, je i film Poslední legie z roku 2007. Kritiky i diváky tento snímek není hodnocen příliš pozitivně, neboť v něm dochází k míchání římských a artušovských prvků. Nicméně to filmu nezabránilo v tom, aby nezískal velmi dobré herecké obsazení, které zahrnuje mimo jiné Colina Firtha či Bena Kingsleyho.

Král Artuš: Legenda o meči (2017)

Jeden z nejnovějších snímků o králi Artušovi, který před čtyřmi lety natočil slavný režisér Guy Ritchie. Ten mu vtiskl i svůj jedinečný dynamický styl. Snímek Král Artuš: Legenda o meči měl původně být prvním dílem šestidílné filmové série, pokračování se ale nikdy nenatočilo. Důvodem byl neúspěch filmu v pokladnách kin.

Zdroj: screenrant.com, imdb.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu