Konec věty: Road trip odcizeného otce a syna, jehož cílem je víc než jen splnit poslední přání jejich manželky a matky

Celovečerní debut islandského producenta a režiséra Elfara Adalsteina Konec věty více než na zajímavý příběh sází na působivé herecké výkony Johna Hawkese a Logana Lermana v rolích amerického otce a syna na cestě do Irska, která má poněkud smutný cíl. Kromě zápletky příběhu jsou to právě i záběry nádherné irské přírody, které vnášejí do snímku působivý nostalgický sentiment. Film nabízí HBO GO.

Přání, které nelze odmítnout

Podle dobře naplánovaného harmonogramu se Frank vydá za svým synem Seanem právě v den, kdy ho propustí z vězení. Pokusí se mu vysvětlit, že se musí přenést přes své neshody, protože posledním přáním Seanovy umírající matky bylo, aby spolu přeletěli Atlantik a rozptýlili její popel u irského jezera, kde vyrůstala. Žena se zároveň domnívala, že tato cesta pomůže zahojit staré, ale dosud otevřené rány mezi otcem a synem.

Rozdílní, ale zároveň stejní

Konec věty je vlastně jakousi charakterovou studií dvou na první pohled odlišných, zlomených mužů. Frank je tichý a zdrženlivý muž s pasivně agresivním přístupem, který se snaží prosadit své tím, že se dovolává vůle druhých. Sean, který právě vyšel z vězení, kde si odpykával trest za krádež auta, je navenek nepřátelský a vzpurný, ale uvnitř je ve skutečnosti velmi zranitelný. A to navzdory tomu, že nejprve otcův pokus o usmíření a společnou cestu rázně odmítne, neboť chce začít nový život v Kalifornii. Následně pak cestu přijme výměnou za letenku na západní pobřeží a slib, že se už nikdy víc neuvidí.

Cesta je cíl

Odcizená dvojice pak společně cestuje nejprve letadlem a poté autem po klikatých irských silnicích. Cestou naberou Jewel, stopařku s pohnutou minulostí, a zároveň se snaží lépe se poznat i „vymítat své společné démony“. Do cesty jim samozřejmě osud přichystá nemalé množství nejrůznějších překážek a překvapení. Jak přibývají kilometry, divák sleduje, jak se pouto mezi otcem a synem prohlubuje, a zároveň se dozvídá o pozadí, které mělo na jejich vztah velký vliv. V závěru je jasné, že jsou si vlastně navzájem mnohem podobnější, než si chtějí připustit. Jak cesta dopadne?

Zdroj: hbogo.cz, variety.com

Autor: Martina Šťastná
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu