Komisař Montalbano aneb Svérázný sicilský komisař, který získal celosvětovou popularitu

Každá země má nějakého svého kultovního detektivního vyšetřovatele. V Itálii je jím komisař Salvo Montalbano, hlavní postava kriminálních románů jednoho z nejslavnějších italských spisovatelů současnosti Andrei Camilleriho. V roce 1999 komisař Montalbano poprvé ožil i na filmovém plátně a od té doby se na něm objevuje pravidelně již více než dvacet let. Z velkého množství jeho příběhů je bohužel zatím na Netflixu k vidění pouze jeden z jeho posledních případů s názvem Přetržená nit.

Vraždy, mafie, dobré jídlo i historické kulisy

Detektivní série o komisaři Montalbano má vše, co od kvalitního detektivního snímku očekáváme. Napínavý děj se vždy zajímavou detektivní zápletkou, charismatického hlavního hrdinu, který ale není neomylný, což ho činí ještě sympatičtějším, i krásné prostředí, ve kterém se případy odehrávají. Oním místem je malé malebné sicilské městečko Vigata. Toto městečko ve skutečnosti neexistuje, a tak diváci obdivují krásy hned několika sicilských míst, především Ragusy, Scicli, kde se nachází komisariát, a Punta Secca s působivým domem komisaře na samém pobřeží.

Kromě něj celou řadou prostupují i další postavy, jako je Montalbanův zástupce Mimi Augello, který má velkou slabost pro ženy, což v některých situacích pomáhá i při vyšetřování. Dalšími postavami jsou pečlivý inspektor Fazio či koktavý Catarella. Kromě řešení vražd, loupeží či případů souvisejících s mafií má série i osobní stránku, kterou reprezentuje především Montalbanova přítelkyně Livia. Ta sice žije v Janově, ale za komisařem pravidelně jezdí.

Aktuální problematika přistěhovalectví

Přetržená nit je jeden z posledních dílů série, byl natočen v roce 2019. Kromě klasické problematiky vraždy, která se tentokráte týká švadleny, u které si Montalbano nechal ušít oblek, se snímek dotýká i velmi aktuálního problému, se kterým se Sicílie a další ostrovy na jihu Itálie již několik let potýkají – přistěhovalectví. V této epizodě je tak ukázáno, s jakými problémy se zde imigranti často setkávají. I když to v epizodě není zcela explicitně řečeno, zdá se, že Montalbano svým způsobem s imigranty lehce sympatizuje a jejich nelehkou situaci chápe.

Další filmy pravděpodobně nebudou

Spisovatel Andrea Camilleri zemřel v červenci roku 2019 ve věku devadesáti tří let. Před smrtí vyslovil přání, aby společně s ním „odešel“ i komisař Montalbano. Od té doby tak tak byly natočeny pouze tři snímky, na jejichž scénáři se ještě před smrtí podílel. Osud komisaře Montalbana by se tak měl uzavřít.

Zdroj: sorrisi.com, imdb.com, netflix.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu