Komediální bestseller Poslední aristokratka se dostane do kin již tento říjen!

Humorné deníky kastelána Evžena Bočka jsou již několik let českým knižním bestsellerem. Povede se tuto úspěšnost převést i na filmová plátna? Pokusí se o to Jiří Vejdělek a Tereza Dusová.

Poslední aristokratka zasahuje

Hlavní zápletka je jednoduchá. Píše se rok 1996 a nastává období navracení znárodněných majetků. Jedním takovým majetkem je i hrad Kostka. Toto rodové sídlo je navráceno potomkovi emigrantů, Frankovi – rodilému Newyorčanovi. Rázem už to není Frank, ale hrabě František Antonín Kostka z Kostky.

Hrabě se tak po více než čtyřiceti letech vrací zpátky do české vlasti – samozřejmě s celou svojí rodinou, dcerou Marií, (ta se dozví, že její jméno je v jejich šlechtické rodině prokleté – ani jedna z jejich předchůdkyň tohoto jména se nedožila svých jedenadvacátých narozenin) a ráznou americkou ženou Vivien.

Jak si nová šlechtická rodinka poradí s novým domovem a novým prostředím? Zvlášť, když jedinými obyvateli jsou kastelán Josef, hospodyně paní Tichá a zahradník pan Krása.

Zvládnou Kostkovi z Kostky své rodinné sídlo zachránit, nebo jim nezbyde nic jiného než zámek prodat a s neúspěchem se navrátit do Ameriky? To bychom se měli dozvědět už 24. října letošního roku.

Evžen Bočen, autor knižní předlohy, byl za tyto knihy oceněn v roce 2012 cenou Miloslava Švandrlíka (ta se uděluje za nejlepší humoristickou satiru).

Na koho se můžeme těšit

Kromě výborné knižní předlohy se může připravovaný film pyšnit i skvělým hereckým obsazením. Můžeme se těšit na herecké výkony:

  • Hynka Čermáka (hrabě František Antonín Kostka z Kostky)
  • Yvonu Stolařovou (dcera Marie)
  • Tatianu Vilhelmovou (manželka Vivien)
  • Vojtěcha Kotka (právní zástupce Benda)

Kromě nich se v menších rolích objeví i Martin Pechlát, Eliška Balzerová, Pavel Liška a Zdeněk Piškula. Sám režisér o svých hercích řekl: „Mám k dispozici fantastické herce, které povedu k přesnému komediálnímu hraní, aby současná herecká generace přispěla k oživení tradice komediálního herectví v naší kinematografii.“

Ze zámku na zámek

Rozhodně se nemusíte bát, že byste se nedočkali pravého zámeckého prostředí. Režisér filmu Jiří Vejdělek prohlásil: „Hlavní prostředí příběhu není rozhodně všední, protože být zámeckým pánem se nepoštěstí každému. O to reálněji musí ovšem filmová Kostka vypadat. Žádný ateliér, točit budeme ve skutečných historických objektech.“

Dokonce se zdá, že tvůrcům jeden zámek nestačí. Natáčí se na pěti různých destinacích – Lemberku, Buchlovicích, Rájci, Jaroslavicích a v Miloticích. Poslední lokace bude zdá se nejvěrnější – alespoň fantazii tvůrci předlohy. Evžen Boček, který sérii knih o Poslední aristokrate sepsal, zde totiž pracuje jako kastelán.

Znáte knížky o Poslední aristokratce? Který díl je váš nejoblíbenější?

Autor: Martin Liška
ZAVŘÍT