Kokainoví kovbojové: Králové Miami aneb příběh dvou dealerů, kterým svého času patřila Florida

Zdá se, že všechny říše jsou tak trochu předurčeny k pádu. Na Netflixu se prostřednictvím dokumentárního seriálu Kokainoví kovbojové: Králové Miami dozvíte o vzestupu a pádu té, kterou vybudovali dva slavní drogoví baroni Willy Falcon a Sal Magluta. Příběh skupiny známé jako Los Muchachos, která v 80. letech distribuovala na Floridě jen těžko představitelné množství kokainu, vyprávějí postavy, které onu dobu na vlastní kůži zažily. V Americe jsou Willy a Sal dodnes mnohými považováni téměř za legendy, za mazané génii zločinu, kteří byli schopni znovu a znovu unikat zákonu.

Drogy a motorové čluny

Stejně jako u mnoha jiných postav spojených s kriminálními případy začíná i příběh Willyho a Sala tím, že nic nevlastní, a končí tím, že mají všechno a ještě víc. Dokumentární seriál začíná chronologicky v sedmdesátých letech minulého století, kdy byli oba velmi mladí, a poslední, po čem toužili, bylo chodit do školy. Augusto Guillermo „Willy“ Falcon a Salvador Magluta, synové kubánských exulantů, kteří hledali štěstí ve Spojených státech, vyrůstali v Malé Havaně v Miami. Od prodeje marihuany před školou, kterou měli navštěvovat, se poměrně brzy dostali k prodeji velkého množství kokainu.

Začali hromadit majetek, vybudovali si impérium a stali se pro obyvatele Miami rockovými hvězdami, mimo jiné i díky svým úspěchům v závodech rychlostních člunů. Los Muchachos byli ve svém okolí považováni téměř za dobrodince poskytující peníze a práci potřebným. V devadesátých letech se ale kvůli obchodu s drogami dostali před soud, kde byli navíc obviněni též z korupce a vraždy.

Sofistikovaný dokument, který vás zcela pohltí

Režisér seriálu Billy Corben využívá hojně používaný mechanismus výpovědí svědků, kteří události spojené s oběma protagonisty prožili na vlastní kůži, především jejich bývalých spolupracovníků, a dobových fotografií a videí. V seriálu tak diváci vidí na vlastní oči ty, kteří byli součástí organizace, ty, kteří kokain převáželi, ty, kteří s ním obchodovali, ty, kteří prali peníze, i ty, kteří vše zaznamenávali do účetních knih. Kromě nich samozřejmě promlouvají i právníci, novináři, státní zástupci i agenti FBI, kteří na případu Willyho a Sala pracovali několik let. Kromě již tak zajímavého příběhu navíc seriál přitahuje diváky i svými animacemi, grafikou a zvukem, které přímo čerpají z atmosféry 80. let.

Možná hrozba?

Jeden aspekt seriálu ale může vyznívat poněkud matoucím dojmem a hrozí, že by mohlo dojít i k jeho zneužití. Z výpovědí některých svědků totiž vyznívá poněkud rozporuplný portrét Willyho Falcona a Sala Magluty. Skoro to vypadá, jako by se navzdory jejich aktivitám v oblasti obchodu s drogami na několika místech zpochybňovalo, že by mohli provádět určité akce, nebo že by dokonce jejich organizace sama o sobě měla kriminální charakter. Jako by pro některé skutečně představovali příležitost, jak si vydělat peníze, aniž by se museli uchýlit k násilí. V tomto ohledu měli být autoři seriálu zřejmě trochu jasnější a méně shovívaví k prostému popisu toho, co se stalo.

Zdroj: netflix.com, staynerd.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu