I na poměry Quentina Tarantina byl v roce 2003 snímek Kill Bill překvapením. Prostřednictvím hlavní hrdinky Umy Thurman sledujeme ženu, která se vydává na misi s cílem zabít muže, který ji o všechno připravil. Jeden z nejextravagantnějších Tarantinových filmů se proslavil nejen násilím, ale i množstvím sprostých slov. Od uvedení dnes již legendárního snímku uplyne příští rok dvacet let.
Jak se zrodil scénář?
Přestože je většinou jako jediný autor filmu uváděn Quentin Tarantino, v závěrečných titulcích při pozorném čtení objevíme, že za scénářem stojí nejen on, ale též herečka Uma Thurman. Společně totiž vymysleli hlavní postavu Nevěsty i zápletku o téměř deset let dříve během natáčení snímku Pulp Fiction. Mimochodem začátek natáčení snímku Kill Bill se musel o téměř rok posunout. Uma Thurman totiž zjistila, že je těhotná právě ve chvíli, kdy se měl film začít točit. Tarantino na ni ale samozřejmě počkal.
Původně měl být jen jeden film
Quentin Tarantino se nebojí dlouhých filmů, stačí se podívat na Osm hrozných. Nicméně i on si později uvědomil, že jeho původní plán, aby byl snímek pouze jeden film, nebyl realizovatelný. Z původně zamýšleného jednoho čtyřhodinového filmu tak nakonec vznikly dva filmy – Kill Bill a Kill Bill 2.
Postavu Billa měl původně hrát Warren Beatty
Tarantino původně napsal postavu Billa pro legendárního hollywoodského herce, režiséra a producenta Warrena Beattyho. Když role této postavy vzrostla a Tarantino si uvědomil, že každý herec obsazený do role Billa bude muset projít výcvikem bojových umění, přepsal roli pro Davida Carradina. Ten byl před filmem Kill Bill známý především jako hvězda televizního seriálu Kung Fu ze 70. let.
Krvavé speciální efekty
Slavný režisér se rozhodl napodobit klasické filmy o bojových uměních tím, že k vytvoření mnoha krvavých „cákanců“ nepoužil CGI, ale kuriózní techniku, která se v 70. letech často používala při natáčení čínských akčních filmů. Tato technika spočívala v naplnění prezervativů falešnou krví a sloužila k vytvoření mnoha krvavých výtrysků.
Podle tvůrce speciálních efektů filmu Christophera Allena bylo při natáčení filmu Kill Bill použito neuvěřitelných 450 galonů neboli více než 1700 litrů falešné krve. Quentin Tarantino navíc prozradil, že si dával velmi záležet na „přísadách“, které byly k vytvoření falešné krve použity, aby působila co nejrealističtěji.
Jedna z postav se objevila v řadě dalších filmů
Michael Parks ve filmu ztvárňuje roli Earla McGrawa, texaského rangera, který vyšetřuje masakr ve svatební kapli, kvůli němuž Nevěsta upadne do kómatu. S McGrawem jste se mohli setkat již dříve, protože Parks hraje stejnou roli ve filmu Od soumraku do úsvitu, který napsal Tarantino a režíroval Robert Rodriguez. Stejnou roli si pak Parks zopakoval v obou částech Grindhouse, režírovaných Tarantinem a Rodriguezem.
Jedna scéna se natáčela 8 týdnů
Výstavním kouskem prvního dílu je jednoznačně souboj v Domě modrého listí, kde Nevěsta zneškodní desítky členů z Crazy 88. Tarantino pro tuto scénu odmítl použít CGI a místo toho se rozhodl pro praktické efekty. Možná i proto se část filmu, která měla být natočena za dva týdny, natáčela neuvěřitelných osm týdnů.
Kasovní trhák
Kill Bill byl prvním snímkem Quentina Tarantina od Jackie Brownové z roku 1997. Možná i několikaletá pauza slavného režiséra byla jedním z důvodů velkého nadšení diváků. Film se týdny držel na vrcholech žebříčků kin a při rozpočtu 30 milionů dolarů vydělal šestinásobek, přes 180 milionu dolarů.
Kolik je ve filmu vlastně mrtvých?
Ve filmu Kill Bill umírá hodně lidí, a to tak mnoho, že se velmi liší i jejich počty, které různé zdroje uvádějí. Nejčastěji se ale mluví o šedesáti dvou mrtvých. Ve druhém filmu jsou na druhou stranu zabity pouze tři osoby, jednou z nich je Bill.
Zdroj: cinemablend.com, mentalfloss.com, imdb.com