Když slavní slaví – kdo ze slavných osobností se může těšit na svou narozeninovou oslavu tento týden?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín SFDB.cz na hlavní stránku Seznam.cz
(zdroj foto: sfdb.cz)

Letní prázdniny jsou ideální dobou pro oslavu narozenin. A ne málo slavných osobností se na tu svou může těšit už tento týden. Půlka prázdnin je sice už téměř za námi, ale tyhle hvězdy určitě smutnit nemusí – naopak mají důvod pořádně slavit.


Arnold Schwarzenegger

Arnold Schwarzenegger je celosvětově oblíbená akční svalnatá legenda. Narodil se 30. 7. 1947 v Rakousku. Začínal jako velmi úspěšný kulturista a v roce 1969 se objevil ve svém prvním filmu s názvem Herkules v New Yorku. První větší úspěch zaznamenal v roce 1976 s filmem Zůstaň hladový, za který dostal Zlatý glóbus.

Následovaly snímky jako Barbar Conan (1982) a v roce 1984 se blýsknul v úspěšném Terminátorovi. Pak už jeho kariéra herce byla velmi dobře nastartovaná a dnes si ho pamatujeme jako jednu z nejlepších akčních mlátiček vůbec. I když už je ve věku dědečka, ve filmech se ohání pořád jako za mlada.

Bolek Polívka

Když se řekne Bolek Polívka, snad úplně každý si jako první vybaví Bohuša z legendární komedie Dědictví aneb Kurvahošigutntag z roku 1992. To je ale jen jedna z mnoha skvělých a výrazných rolí, které ztvárnil. Bolek Polívka se narodil 31. 7. 1949 ve Vizovicích, za svůj dosavadní život ztvárnil velkou řadu televizních, filmových i divadelních rolí.

Kromě toho je také skvělým mimem, dramatikem a scénáristou. V roce 1972 spoluzaložil Divadlo Husa na provázku a v roce 1993 založil v Brně vlastní divadlo s názvem Divadlo Bolka Polívky. V televizi měl vlastní zábavné pořady – Manéž Bolka Polívky a Bolkoviny. Že mu jdou i vážnější role dokázal ve válečném snímku Musíme si pomáhat z roku 2000. Za roli získal Českého lva, film byl dokonce nominován na Oscara.

Olga Sommerová

Filmová dokumentaristka a pedagožka Olga Sommerová se narodila 2. 8. 1949 v Praze. Absolvovala katedru dokumentární tvorby na FAMU. Točí úspěšní dokumentární filmy pro Českou televizi a ve svých filmech se zabývá sociálními tématy, mezilidskými vztahy, významnými osobnostmi a fenomény společenského a uměleckého života, feminismem a nedávnou historií naší země.

Za svou práci získala již řadu významných domácích i zahraničních ocenění. Mezi její nejslavnější filmy patří snímky, Miluj bližního svého (1990), Nesmrtelná hvězda Božena Němcová (1997) nebo O čem sní ženy (1999) a O čem sní muži (1999).

Všem oslavencům gratulujeme a přejeme mnoho dalších úspěchů.

Autor: Martin Liška
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín SFDB.cz na hlavní stránku Seznam.cz
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Mohlo by Vás zajímat