Když slavní slaví. Dnes oslaví narozeniny oscarová herečka s netypickým vzhledem Tilda Swinton.

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín SFDB.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Katherine Mathilda Swinton se narodila 5. 11. 1960 v Londýně. Za svůj výkon ve filmu Michael Clayton získala Oscara jako nejlepší herečka ve vedlejší roli. Znát ji ale můžete z mnoha jiných filmů. Každý si ji zapamatuje především díky její netypické kráse, která se jen tak nevidí. Svůj vzhled umí využít nejlépe jak jen to jde a pravidelně je označována za jednu z nejlépe oblékaných dam šoubyznysu.


Dáma z vážené rodiny

Tilda se narodila Australance Judith Balfourové a Skotovi siru Johnu Swintonovi z Kimmerghameu. Už z toho je patrné, že se narodila do opravdu vážené rodiny. Své předky by Tilda mohla hledat až v 9. století. Navštěvovala dokonce West Heath Girls School a to stejnou třídu jako princezna Diana. Promovala na Cambridgeské universitě a získala také dva čestné doktoráty. Než se dostala k filmu, účinkovala především v divadlech, kde si ale všichni všimli jejího výjimečného talentu.

Kariérní začátky

Svou první velkou filmovou roli získala v roce 1992 ve filmu Orlando. Poté si o pět let později zahrála ve snímku Válečná zóna a svět o ní věděl. Největší popularitu jí ovšem přinesl až film s Leonardem DiCapriem Pláž. Ve filmu Constantine si zahrála roli archanděla Gabriela. V této roli ukázala, že její specifický vzhled se ve filmu dá velmi dobře využít.

Když pak dostala roli zlé Bílé čarodějnice ve fantasy filmu Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň dostala nálepku ledové královny. Ne proto, že by taková byla, ale její vzhled se k roli náramně hodil a navíc její výkon chválili všichni filmoví kritici. Další velmi pozitivní reakce si odnesl její výkon v dramatu Michael Clayton z roku 2007. Za postavu Karen Crowderové dostala Oscara i cenu BAFTA a vysloužila si také nominaci na Zlatý glóbus.

Tilda dnes

Dnes už patří k těm nejlepším herečkám a točí filmy jako na běžícím pásu. V soukromí se jí vede také velmi dobře. Žije ve Skotsku, má dvojčata Xaviera a Honor se svým manželem Johnem Byrnem, který je skotským malířem. Je androgynní typ, její vzhled tedy připomíná ženu i muže. Ona toho ale umí patřičně využít a často svůj vzhled ještě podtrhuje úplnou absencí make-upu a oblečením v pánském stylu. Když si ale potřebuje vykouzlit ženské křivky, ví jak na to. Umí dokonale pracovat s materiálem i výraznými střihy oblečení a právě proto je často velmi chválená za to, jak se obléká. A to nejen do společnosti, ale i když jde třeba jen nakupovat.

Oslavenkyni přejeme všechno nejlepší.

Autor: Karel M.
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín SFDB.cz na hlavní stránku Seznam.cz
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VARIETY STYLE s.r.o.