Když se setmí: Když se z Jamese Bonda stal zloděj diamantů

Snímek s názvem Když se setmí je směsí akčního filmu a komedie. V roce 2004 ho natočil režisér Brett Ratner, známý především díky trilogii Křižovatka smrti. V centru snímku stojí okouzlující zlodějská dvojice, vzácné staré šperky, které mají být ukradeny, a agent FBI, který se snaží loupeži zabránit. Příběh vymyslel scenárista Paul Zbyszewski, který je známý také jako autor několika epizod seriálu Ztraceni. Zajímavá je nejen exotická lokace Bahamských ostrovů, kde se většina filmu natáčela, ale také herecké obsazení, v čele s Piercem Brosnanem.

Zloději v důchodu

V centru snímku stojí Max a Lola, dvojice zlodějů diamantů, kteří se do sebe zamilovali. Poté, co se jim podařila největší loupež v životě, si užívají zaslouženou dovolenou na bahamských plážích. Zde dokonce plánují „odejít do důchodu“ a užívat si peněz z loupeže. Jejich plány však naruší příjezd agenta FBI Stana Lloyda, který se již několik let snaží především Maxe dopadnout. Když se dozví o tom, že chce s loupežemi přestat, nevěří mu a nastraží na něj past, aby ho mohl jednou provždy zatknout.

Lloyd totiž Maxe informuje o tom, že v příštích dnech bude kolem ostrova proplouvat výletní loď, na níž se koná výstava drahých kamenů, včetně stejně cenného diamantu, jaký už Max a Lola ukradli. Max se snaží tvářit nezaujatě, ale příležitost je příliš dobrá, než aby ji propásl. Začne plánovat svou novou akci, ale Lole nic neřekne. Lola totiž nechce riskovat jejich těžce vydobytý klid. Situaci navíc komplikuje známý místní zločinec Henri Mooré, který chce diamant ukrást jako první. Zatímco si oba zloději navzájem vyhlašují válku, agent FBI spojí své síly s místní policistkou Sophií, aby mu pomohla oba dopadnout.

James Bond i Frida

Aby si film získal pozornost filmového průmyslu i diváků, rozhodli se producenti obsadit do hlavních rolí některé z nejznámějších herců té doby. První volbou pro postavu zloděje Maxe byl herec Pierce Brosnan, který byl v té době známý především jako James Bond. Herec roli nadšeně přijal, a dokonce to byl on, kdo navrhl Ratnera jako režiséra, protože si s ním už dlouho přál spolupracovat. Roli Loly ztvárnila Salma Hayek, která o rok dříve zazářila jako Frida. Roli agenta FBI Stana Lloyda ztvárnil Woody Harrelson, zločince Henryho Mooré Don Cheadle a policistku Sophii Naomie Harris. V době uvedení do kin nicméně film nebyl kritikou ani diváky přijat příliš dobře. V pokladnách kin se tak filmu podařilo vydělat jen asi 61 milionů dolarů, přičemž rozpočet činil 58 milionů.

Zdroj: reelviews.net, imdb.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu