Kdo letos dostane Oscary? Podívejte se na žhavé kandidáty na vítěze

Predikce toho, co se stane na letošních Oscarech, kdo má šanci vyhrát a kdo ne, je jen jakousi statistikou, která vychází z historie předávání cen. I když nemůže být řeč o tom, že jde o přesné údaje, existují vzory, podle kterých si můžeme alespoň vítěze vytipovat.

Nejlepší obraz

Ještě před několika týdny to vypadalo, že Tarantinův snímek Tenkrát v Hollywoodu je žhavým kandidátem na vítěze. Nyní už se spekuluje o snímcích 1917 nebo Parazit. I když je Parazit filmem v cizím jazyce a takový ještě nikdy cenu pro nejlepší obraz nezískal, má hodně velkou naději. Ovšem je faktem, že Akademie doslova miluje filmy o hercích. Takže i Tenkrát v Hollywoodu má jistou šanci uspět v této kategorii. Nejlepší obraz je pak kategorií, která má preferenční hlasovací systém. Ten rozhoduje o jejím vítězi, přičemž všichni členové kategorie dávají svých nejlepších pět nominovaných.

Nejlepší režisér

Zde se jako pravděpodobný vítěz jasně jeví režisér Sam Mendes se snímkem 1917. Už získal několik cen ve stejné konkurenci včetně Zlatého Glóbu. Je tak téměř jisté, že si přijde i pro samotného Oscara. Získal by tak sošku již po druhé. Prvně se mu to podařilo s filmem Americká krása v roce 1999.

Nejlepší herec

Zde je to zcela jasné a nepředpokládá se, že by si sošku odnesl někdo jiný než Joaquin Phoenix za roli Jokera.

Nejlepší herečka

I v této kategorii máme jasno a věříme, že si pro cenu dojde herečka Renée Zellweger za životopisný film Judy.

Nejlepší herec ve vedlejší roli

Kdo by si nepřál, aby si pro svého prvního Oscara přišel i Brad Pitt. Za svou roli ve filmu Tenkrát v Hollywoodu zatím sbírá jednu cenu za druhou a tak to také vypadá, že už má na dosah ruky i tu cenu nejprestižnější, která mu zatím ve sbírce chybí.

Nejlepší herečka ve vedlejší roli

Tak jako u ostatních kategorií i tady vycházíme z toho, že všichni si přišli zatím pro všechny ceny ve stejné kategorii na jiných cenách. I proto je v této kategorii také velkou kandidátkou na vítězství Laura Dern.

V ostatních kategoriích cen Akademie je už složitější dělat jakékoliv statistiky. Obecně platí, že povětšinou, ti kteří zvítězí na cenách SAG Awards, uspějí i na Oscarech.

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu