Katla: Výbuch sopky v novém netflixovském seriálu odkrývá dávná tajemství, která měla zůstat skryta

Sopky lidstvo odjakživa přitahují a zároveň děsí. Stačí si jen vzpomenout na některé jejich výbuchy, které měly pro lidstvo katastrofální následky. Nejznámějším je zcela jistě výbuch Vesuvu a zničení Pompejí. Není se proto čemu divit, že filmaři výbuchy sopek často využívají v různých katastrofických filmech. Nový seriál s názvem Katla, podle známé islandské sopky, ale s tímto tématem pracuje poměrně nevšedním způsobem. Spojuje ho totiž s prvky thrilleru, sci-fi i rodinného dramatu.

Život poklidné vesnice sopka obrátí naruby

Sopka Katla již více než rok prochází velmi pomalou erupcí. Černý popel a neustálý kouř stále více zahalují vesnici Vik, která se nachází na jejím úpatí. To způsobuje postupné vylidňování vesnice a zároveň vyhlášení zakázané oblasti, do níž má přístup jen několik zbývajících obyvatel a návštěvníci se zvláštním povolením. V této atmosféře se rovněž několik vědců pokouší analyzovat data pocházející z kráterů a popela, která překvapivě nesplňují jejich vědecká očekávání.

Tajemství, která se začnou drát na povrch

Situace se ještě více zkomplikuje, když se z popela sopky začnou vynořovat lidé, z nichž každý je připraven oživit dávné události a rodinná tajemství. Žár sopky totiž rozpouští ledovce a umožňuje starým předmětům znovu vystoupit z mrazu. Všem lidem, kteří se znovu objevili, je společné to, že by tam neměli být a že byli považováni za mrtvé. Obyvatelé malé vesnice Vik se tak následně stanou svědky série záhadných událostí, které jim obrátí život naruby. Tak by se dal shrnout úvod této mysteriózní osmidílné série.

Lidé a jejich sopka

Hned na začátek řekněme, že série Katla je zahalena hustou aurou tajemství, která má kořeny v některých islandských legendách. Atmosféra v mnohém připomíná díla  Stephena Kinga. Jedním z motivů, který je v seriálu velmi patrný a který má pro příběh důležitou roli, je vztah mezi obyvateli této odlehlé islandské pustiny a sopkou. Mezi místními obyvateli a jejich sopkou se totiž během staletí vytvořil jedinečný a pevný vztah, který zdejší lidi odjakživa provází a zjevně hluboce formuje jejich životy. Vše začne dávat větší smysl v posledních dvou dílech, je tak do velké míry pravděpodobné, že si tvůrci touto strategií zároveň připravili půdu pro případnou druhou řadu.

Zdroj: netflix.com, universalmovies.it

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu