Kameňák: Letní komedie plná vtipů nestárne ani po téměř dvaceti letech

První díl bláznivé komedie režiséra Zdeňka Trošky spatřil světlo světa již v roce 2003. Dodnes si ale někteří diváci pamatují nejznámější vtipy, které se ve filmu objevily. Snímek se následně dočkal hned pěti volných pokračování, ale pouze první dvě ale režíroval opět Zdeněk Troška. Většina filmu se natáčela v Týnu nad Vltavou, z dalších míst můžete poznat Bechyni či zámek Náměšť na Hané.

Originální nápad založit film na vtipech

Scénář Kameňáku, který byl zajímavý právě tím, že jeho naprostou většinu tvořily vtipy, které byly zakomponované do každodenní konverzace hlavních postav, napsal Zdeněk Troška společně s Evženem Gogelou. Zajímavé je, že stejný nápad, tedy natočit film, který by byl pouze z vtipů, měl již o více třicet let dříve režisér Oldřich Lipský.

Pepa Novák měl zpočátku pochybnosti

Jednou z hlavních postav je Václav Vydra, který hraje policistu Pepu Nováka. V jednom z rozhovorů herec přiznal, že když poprvé četl scénář k filmu, v duchu si říkal, že se někdo zbláznil. Přišlo mu to až příliš. Když se ale do scénáře více začetl, zjistil, že spoustu vtipů zná a že se mu líbí. Navíc ho lákala i představa hrát s Janou Paulovou, se kterou už spolupracoval i v minulosti. Roli proto nakonec přijal.

První společná role po více než 50 letech manželství

Film měl speciální místo i v životě hereckých bardů Jana Skopečka a Věry Tichánkové. Tito herečtí manželé si totiž až v Kameňáku poprvé za mnoho desetiletí jejich kariéry společně zahráli v jednom filmu. Nehráli zde ale manželský pár. Filmovým manželem Věry Tichánkové byl v Kameňáku Lubomír Lipský, Jan Skopeček byl manželem Jaroslavy Tiché. Mimochodem dodnes se některým z nás vybaví vtip, který následuje poté, co ji přejede auto. Když se Jana Skopečka kamarádi v hospodě ptají, co bude dělat, odpoví, že „asi rejži“. Bohužel všichni čtyři už odešli do hereckého nebe.

Zdroj: csfd.cz, idnes.cz

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu