Kamarád do deště: Kvůli komu se zdrželo natáčení skoro o 3 roky?

Legendární duo Lukáš Vaculík a Sagvan Tofi ve filmu z roku 1988 – Kamarád do deště. V té době sklidil obrovský úspěch, jelikož odrážel tehdejší dobu a problémy, se kterými se potýkala spousta lidí. Oba tito herci se tak prakticky přes noc stali idoly všech, nejenom dospívajících, dívek. Tento snímek se dočkal i pokračování s názvem Příběh z Brooklynu, nicméně na úspěch tohoto prvního dílu již nenavázal.

Kde se vzala Simona Krainová?

Filmaři chtěli, aby postava luxusní prostitutky, kterou ztvárnila Simona Krainová, byla opravdu věrohodná. Oslovili tak agenturu Czech Models, z níž si pozvali několik dívek na konkurz. Kdo by byl býval čekal, že všechny tyto krásky strčí do kapsy do té doby neznámá, mladičká Simona Krainová? Ta zaujala všechny hned na první pohled a roli ve filmu měla jasnou. Jediný problém byl její ostravský přízvuk, který nedokázala ovládnout, a tak ji režisér nechal jednoduše předabovat herečkou a dabérkou Ljubou Krbovou.

Karel Augusta na víně

V době, kdy se tento film točil, byl docela problém s hereckými výkony jinak skvělého herce Karla Augusty. Ten totiž držel docela přísnou dietu, která zahrnovala jen jednu láhev bílého vína denně. Samozřejmě mu tak chyběly základní živiny, a tak byl jeho herecký výkon samozřejmě dost ovlivněn. Sám režisér se kolikrát tak naštval, že ho poslal do šatny, aby se napil vína a došel v lepší náladě.

Režisér Soukup měl navíc naplánován třetí díl filmu, nicméně scénář schoval hned po tom, co se dozvěděl, že právě herec Karel Augusta zemřel. Prozradil, že si bez něj film nedokázal představit, a tak od plánování natáčení upustil.

Scénář již 3 roky dopředu

Režisér Jaroslav Soukup prozradil, že měl scénář připraven již v roce 1985, nicméně natáčet se začalo až v roce 1987. Proč takové zpoždění? Měl totiž eminentní zájem o Lukáše Vaculíka, který byl ale v té době na vojně. Musel tak na chvíli ještě scénář strčit do šuplíku a čekat, až bude Lukáš Vaculík zase „volný“.

Ve své době sklidil tento film opravdu mnoho úspěchů, nicméně dnes je na DV prodáván již za 9 korun. Svou originalitu si ale stále zachoval.

Zdroje: fdb.cz, dama.cz

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu