Jsou mladí, zamilovaní a zabíjejí lidi. Takto filmaři uváděli do kin film Bonnie a Clyde.

V roce 1967 přišel do kin nový krimi film režiséra Arthura Penna – Bonnie a Clyde. Jeho tvůrci tenkrát lákali diváky do kin sloganem: „Jsou mladí. Jsou zamilovaní. Zabíjejí lidi.“ V té době ještě netušili, že tento film vejde do dějin a stane se nezapomenutelných kinematografickým skvostem. V čem byl tento snímek výjimečný?

I brutální vrazi mohou být zamilovaní

Příběh se odehrává v Americe. Je natočen podle skutečných událostí. Film popisuje gangsterskou dvojici v období krize třicátých let. Když se Bonnie a Clyde dali dohromady, měli za sebou už zločinecké zkušenosti. Společně se z nich stanou vrazi, kteří zároveň bojují proti existujícímu společenskému řádu. Tento snímek byl naprosto přelomový a byl oblíbený především mládeží, která do té doby nikdy neviděla film, s takovým množstvím krve.

Film získal několik Oskarů

Toto krimi drama získalo hned deset nominací na Oscara. Povedlo se mu však proměnit pouze dvě – a to za vedlejší roli Estel Parsonové a kameru Burnetta Guffeyho. Hlavní role si zde zahráli Warren Beatty a Faye Dunawayová. Ženskou roli původně měla hrát zpěvačka Cher, když to odmítla, chtěl režisér Arthur Penn obsadit na její místo Ali McGraw. Také ona však z role Bonnie nebyla nadšená, a tak Dunawayová byla až třetí volbou.

Čtěte také: Natáčení legendárního filmu Vinnetou byla pořádná divočina. Film překonal spoustu rekordů.

Technika, kterou filmaři vymysleli, se používá dodnes

Bonnie a Clyde byl přelomový film. Jeho tvůrci v něm použili kapsle do pistole, které byly naplněné červeným barvivem s výbušnou roznětkou. Díky tomu přestřelky, kde umírali lidé, vypadaly velmi autenticky. Dodnes je tato technika u filmu využívána, a říká se jí squibs. Jen promítači nepochopili záměry režiséra a při promítání se snažili tlumit zesílené zvuky výstřelů, protože to považovali za chybu.

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu