Jistě, pane ministře: Velkou fanynkou seriálu byla i Margaret Thatcherová

Komediální britský sitcom Jistě, pane ministře je starý již dvacet let, a přesto jsou témata jím zpracovávaná tolik aktuální. Sitcom má celkem dvaadvacet dílů a jeho volným pokračováním je šestnáctidílný seriál s názvem Jistě, pane premiére. Co o tomto kultovním sitcomu ještě nevíte?

Britové na něj nedají dopustit

Úspěch sitcomu dokazuje i fakt, že jej Britský filmový institut označil za jeden z nejúspěšnějších televizních programů všech dob. V celonárodní anketě z roku 2004 byl pak vyhlášen jako šestý nejlepší britský sitcom vůbec.

Oceňovaná parodie

Velké popularity se dočkal Paul Eddington, který ztvárnil ministra – a později už premiéra Jima Hackera. Oblíbili si jej nejen obyčejní diváci z řad lidu, ale i některé osoby, jež parodoval. Za svou roli si dokonce vysloužil Řád britského impéria, který mu udělila Margaret Thatcherová.

Ta byla mimochodem velkou fanynkou seriálu, a dokonce ještě jako premiérka svolila, aby byly dvě poslední řady seriálu natáčeny přímo v jejím sídle v Downing Street 10. Podílela se také na sepsání krátkého (zhruba čtyřminutového) skeče, v němž si zahrála svou roli předsedkyně vlády.

Originální nápady

Scénáristé Antony Jay a Jonathan Lynn své nápady pečlivě promýšleli a s mnohými jim dokonce pomáhali bývalí poradci, kteří ve vládě pracovali. Scénáristé se pak schválně vyhýbali jasnému odkazu, který by mohl naznačovat, ke které politické straně se hlásí Jim Hacker v podání Paula Eddingtona.

V průběhu celého seriálu se dokonce ani neuvádí, zda jde o vládu konzervativní, nebo labouristickou. Pozorný divák ale jistě zaznamená, že se v sitcomu minimálně jednou zmiňuje válka o Falklandy, tudíž z toho vyplývá, že musí jít o vládu po roce 1982. Z toho je jasné, že se sitcom točí okolo konzervativní vlády Margaret Thatcherové, která úřadovala až do roku 1990.

V seriálu je velmi často zmiňován britský premiér, avšak ani jednou se jeho postava na scéně neobjeví.

Zdroje: IMDb, BBC, Česká televize

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT