Jih proti Severu: Čím poslední věta Rhetta Butlera vyděsila diváky a s jakou scénou měl Clarke Gable největší problém?

Výpravný snímek Jih proti Severu byl nejen „kasovním trhákem“ roku 1939 a též filmem, který si z udělení Oscarů odnesl hned osm cenných sošek. Ještě čtvrt století po svém uvedení byl stále nejvýdělečnějším filmem a dodnes je považován za klasický příklad filmového mistrovského díla.

První natáčecí scéna byla ta nejničivější

Přestože se velkolepá scéna vypálení Atlanty objevila ve filmu později, byla to vůbec první scéna, která byla natočena. Při jejím natáčení bylo obrovské množství starých studiových kulis, včetně těch z filmu King Kong z roku 1933, bylo postříkáno petrolejem a zapáleno. Producent David Selznick měl jedinou šanci toto peklo natočit. Opakované natáčení scény by bylo nesmírně nákladné a časově náročné.

Nedostatek lidí nahradily figuríny

Selznick chtěl, aby scéna, která se odehrává po bitvě, ukázala naprostou devastaci jižanských vojsk a strašné utrpení raněných. Původně chtěl, aby mrtvé a umírající vojáky Konfederace ztvárnilo 2 500 komparzistů. Problém byl v tom, že v té době bylo k dispozici „pouze“ 1 500 komparzistů. Aby doplnil zbytek, použil Selznick tisíc realisticky vypadajících figurín.

Protesty ohledně obsazení Vivien Leighové

Vivien Leighová byla do role Scarlett O’Harové obsazena až po zahájení natáčení filmu. Když bylo oznámeno, že byla obsazena do role typické jižanské krásky, mnoho Jižanů s tím nesouhlasilo, neboť šlo o herečku britského původu.

Poslední věta Rhetta Butlera – památná i kontroverzní zároveň

Slova Rhetta Butlera na rozloučenou se Scarlett jsou často citovaná: „Frankly, my dear, I don’t give a damn.“  neboli „Upřímně, miláčku, je mi to fuk.“ Na této větě se nám dnes nezdá nic zvláštního, ale zábavní průmysl v roce 1939 měl přísné morální kodexy, které nadávky zakazovaly. Selznick dlouhé měsíce vyjednával s filmovou asociací, aby získal povolení použít toto jediné kontroverzní slovo v celém filmu. Nakonec mu to bylo povoleno. Podle některých zdrojů dostal od asociace pokutu 5 000 dolarů, ale rád ji zaplatil, aby slovo mohlo být použito. Diváci byli šokováni, že ve filmu zaznělo sprosté slovo. Debata, kterou to vyvolalo, pomohla ale filmu získat ještě větší publicitu.

Clark Gable byl během natáčení ženatý se dvěma různými ženami

Když začalo natáčení filmu, byl Clark Gable, který hrál Rhetta Butlera, ženatý s Marií Langhamovou. Měl ale též vážný poměr s herečkou Carole Lombardovou. Během natáčení filmu studio Gableovi pomohlo rychle se s Langhamovou rozvést, aby si mohl vzít Lombardovou. Clark Gable nebyl jediný, kdo si na natáčení přinesl manželskou nevěru. Vdaná Vivien Leighová udržovala nepříliš tajný poměr s hercem Laurencem Olivierem, který byl v té době také ženatý.

Clark Gable odmítal ve filmu plakat

V jedné scéně filmu se postava Clarka Gablea, dozví, že Scarlett potratila jejich dítě po pádu ze schodů, který možná zavinil on. Selznick chtěl, aby se Rhett kvůli této zprávě rozplakal, ale Gable odmítl na plátně plakat. Herec se obával, že by jeho mužná image utrpěla, kdyby ho fanynky viděly plakat. Selznick ho nakonec nabídl, že natočí dvě verze scény, jednu s plačícím Rhettem a druhou, ve které se smutně odvrací. Gable následně souhlasil, že plačící scéna je emocionálně silnější.

Zdroj: filmsite.org, housebeautiful.com, imdb.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu