Jedna ruka netleská: Roli Ondřeje vůbec neměl hrát Marek Taclík

Smolaře Standu právě pustili z vězení a on doufá, že se jeho život konečně obrací k lepšímu. To ještě netuší, že potká Ondřeje – a všechno bude zase jinak. Standa a Ondřej jsou totiž stejní smolaři i troubové, a to se jim do cesty ještě připlete bývalý šéf Standy Zdeněk. Jak tohle může dopadnout?

Trouba v hlavní roli

Pro roli Ondřeje byl původně vybrán Pavel Liška, ten byl velkým favoritem, protože již v minulosti dokonale ztvárnil několik přihlouplých rolí – a šlo mu to skvěle. Pak se ale na konkurzu objevil ještě neznámý Marek Taclík a režiséra si získal svým nepřítomným pohledem, který jej dokázal rozesmát.

Kdo bude hrát Sandru?

Ani v případě role Sandry, tedy manželky šéfa Zdeňka, nebylo hned zprvu jasno. Roli si mohly zahrát hned tři herečky, ale vyhrála to až ta čtvrtá. Původně se uvažovalo o Zuzaně Slavíkové, Kristýně Frejové nebo Vandě Hybnerové. Roli nakonec ztvárnila Klára Pollertová-Trojanová, tedy skutečná manželka Ivana Trojana, který si zahrál Zdeňka.

Inspirace u známých filmů

Režisér snímku David Ondříček přiznal, že se nechal při své tvorbě inspirovat jinými známými postavami. Vztah mezi Ondřejem a Standou je velmi podobný jako mezi postavami ze známé americké komedie Big Lebowski mezi Dudem  a Walterem Sobchakem. Postava Nikoly, kterou si zahrála Sára Voříšková, je zase inspirována postavou Wednesday z filmu Addamsonova rodina.

Také fráze „dneska je čtvrtek“, kterou řekne Sára v souvislosti s milostným aktem, už někde zazněla. Bylo to ve filmu z roku 1966, Kdo chce zabít Jessii. A když Ondřej pronáší větu „Hasta la vista, baby“, jde o odkaz na slavný snímek Terminátor 2: Den zúčtování.

Perské přísloví

Název filmu pochází z jednoho perského přísloví. „Jedna ruka netleská“ v podstatě poukazuje na to, že bychom si v životě měli mezi sebou pomáhat, jelikož jedinec sám toho moc nezmůže. Původně se film však měl jmenovat Hvězdy v očích.

Komediální snímek z roku 2003 byl divácky velmi úspěšný, svědčila o tom vysoká návštěvnost kin i výdělek. Ivan Trojan pak za svou roli Zdeňka získal i Českého lva za Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli.

Foto: 2003 Lucky Man Films | zdroje: CSFD, FDB, Česká televize

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu