Jan Hus: Připomeňme si dnešní svátek životopisným filmem

Připomeňme si dnes slavné výročí upálení mistra Jana Husa stejnojmenným filmem, který byl natočen už v roce 1954 a věrně zachycuje jeho život.

Tento životopisný film je prvním snímkem z husitské trilogie. Hlavní roli si zahrál Zdeněk Štěpánek, režie se ujal Otakar Vávra.

Tento film věně zachycuje dějiny

Životopisný dokument Jan Hus spadá do filmové husitské trilogie, která byla natočena v letech 1954 – 1956 a věrně zachycuje jeho život. Režisér a zároveň scénárista natočil tento film podle literárních předloh Aloise Jiráska. Zachycuje život mistra Jana Husa, jenž se díky svým názorům dostal do sporu s vyšší institucí a stal se nepohodlný pro církevní autority. Nakonec byl upálen v kostnici v roce 1415 za kacířství.

Filmaři si dali záležet i na reáliích a dobových kostýmech

Životopisný film představuje Mistra Jana Husa jako revolucionáře, jenž v lidstvu probudí sociální vzpouru. Proti němu se ve snímku představí povýšený král Zikmund, kterého si zahrál Jan Pivec. Ve filmu jsem věrně zachycené nejen postavy, ale také reálie a kostýmy tehdejší doby. Dokonce byl k natáčení přizván také odborník na středověké vojenství, Eduard Wagner. Ve snímku si zahrálo několik tisíc komparzistů.

Čtěte také: Chalupáři: Kolik peněz si vydělal Menšík a proč Sovák nikdy nesundal čepici?

Film musel být stažen ze světoznámé soutěže

Filmaři v době natáčení měli plné ruce práce. Točilo se celkem 93 dní, z toho větší část se natáčela v ateliérech, a do toho se už točil také druhý díl husitské trilogie, Jan Žižka. Toho též ztvárnil vynikající herec Zdeněk Štěpánek. Film Jan Hus po jeho natočení nebyl všemi dobře přijat. Například nemohl být uveden v soutěži MFF Benátky v roce 1955. Kvůli zákroku Vatikánu byl film ze soutěže stažen.

Ve filmu si můžete všimnout, že Jan Hus před upálením dostane na hlavu papírovou čepici, na které je napsáno „Ecce Heresiarcha“ v překladu „Ejhle arcikacíř“.

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu