Jaká je cena života: Otázka, na kterou neexistuje jednoduchá odpověď. Po 11. září 2001 ale byli lidé, kteří na ni odpovědět museli

V souvislosti s dvacátým výročím teroristických útoků z 11. září 2001 se na televizních obrazovkách objevují nejrůznější filmy a dokumenty, které nám tuto tragickou událost připomínají. Na Netflixu se tak objevil zajímavý snímek s názvem Jaká je cena života, v jehož centru stojí muž, který byl jmenován do čela Fondu pro odškodnění obětí 11. září. Film vychází ze stejnojmenných memoárů Kennetha Feinberga.

Nelehký úkol

Film sleduje příběh právníka a uznávaného mediátora Kennetha Feinberga, kterého ztvárňuje Michael Keaton. Po útocích v roce 2001 ho generální prokurátor jmenuje do čela nově vytvořeného Fondu pro odškodnění obětí 11. září. Kongres tento fond vytvořil, aby pomohl rodinám obětí a zabránil soudním sporům, u nichž se obával, že by mohly velmi negativně ovlivnit americkou ekonomiku. Háček je ale v tom, že aby fond fungoval tak, jak byl navržen, musí Feinberg přimět 80 procent oprávněných nejbližších příbuzných obětí, aby se k fondu přihlásili, a tak se vzdali svého práva na žalobu.

Osobní příběhy nejde nahradit čísly

Situaci Feinbergovi komplikuje Charles Wolf, jehož žena ve Světovém obchodním centru zemřela. Wolf s principem fondu, který svým způsobem v podstatě říká, že některé životy mají větší hodnotu než jiné, zásadně nesouhlasí. Wolf společně s oportunistickým právníkem některých bohatých obětí tak Feinbergovi a jeho týmu brání získat potřebné podpisy. Feinberg společně s Camille Birosovou zároveň postupně zjišťují, že se potýkají i s dalšími složitostmi, které si nikdy nedokázali představit. Například s vdovou, jejíž zesnulý manžel měl druhou rodinu, o které nikdo jiný nevěděl, ale tyto děti jsou také oprávněnými osobami.

Snímek je výjimečný v tom, že je podán tak, že během sledování diváci soucítí a rozumí oběma stranám. To je samozřejmě ještě působivější a přesvědčivější, neboť příběh je víc než jen hypotetický filozofický spor, jednalo se o skutečné události.

Film nastiňuje spoustu velmi složitých a citlivých otázek

Zásadní témata, okolo kterých se film točí, vyplývají už z jeho názvu. Jakou hodnotu má vlastně lidský život?  Mají některé životy větší cenu než jiné? Z čistě logického hlediska bude ušlý výdělek milionáře, který byl ředitelem Světového obchodního centra, vyšší než ušlý výdělek například uklízeče. Rodiny obou obětí ale své blízké postrádají stejným způsobem, měli by obě dostat stejné odškodnění, nebo ne? Spousta otázek, na které není snadné odpovědět.

Pokud musíte vytvořit základní vzorec jen proto, abyste si udělali představu o tom, kolik to bude stát, pak musíte v určitém okamžiku udělat čáru. Ale kde je ta hranice?  Ať už bude kdekoli, někdo bude na její špatné straně.  A také, pomáhají peníze skutečně lidem, kteří utrpí takovou ztrátu, jít dál? Divák může zároveň sledovat, jak se Feinbergův počáteční pragmatický přístup a citový odstup, které pro tuto „práci“ byly svým způsobem vyžadovány, mění v soucit, když se blíže seznámil s jednotlivými osobními příběhy obětí.

Zdroj: netflix.com, cinematografo.it

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu