Jak se básníkům daří po letech? Co jste nevěděli o filmu Jak básníci čekají na zázrak

Filmová série režiséra Dušana Kleina o básnících patří ke klenotům české kinematografie. První film byl natočen v roce 1982 a osudy hlavních hrdinů nás později pobavily v dalších pěti filmech. Ten poslední s názvem Jak básníci čekají na zázrak, byl natočen v roce 2016 a již dnes se na něj můžete podívat v televizi. Jaké zajímavosti provázaly jeho natáčení?

Básníkům chutná život pořád

Dvojice přátel Štěpán a Kendy se vracejí na obrazovky, aby dokázali, že se ani po dvanácti letech nevzdávají, snaží se být stále sami sebou a všechno kolem sebe berou pořád s notnou dávkou humoru a ironie. I když už je jim padesát, své životy nemají úplně srovnané, ale pořád se o to snaží.

Kendy stále točí reklamy, už ho to však nenaplňuje, a tak věří, že se mu podaří konečně natočit film. Štěpán pracuje jako zástupce primáře, a sám se po smrti Zrzečky snaží co nejlépe vychovávat svého třináctiletého syna.

Uzavřel se příběh?

Režisér Dušan Klein se nechal slyšet, že snímek má podtitul Konec legendy, čímž naznačil, že po 35 letech by se měl celý příběh uzavřít. Existují však jiné zdroje, podle kterých tvrdí, že by rád zrealizoval ještě dva scénáře s básnickou tématikou. Necháme se tedy překvapit.

Poslední dílo

Ke všem básnickým filmům nakreslil glosující animované prvky slavný český kreslíř a karikaturista Adolf Born. Obrázky, které nakreslil k tomuto snímku, byly poslední, které pro film nakreslil před svou smrtí v květnu 2016.

Mladá naděje

Syna doktora Štěpána Šafránka si zahrál mladý začínající herec Filip Antonio. Za svou roli ve filmu pak získal Cenu Zdeňka Podskalského za nejvýraznější výkon mladého tvůrce pro rok 2016.

Snímek se natáčel v Praze, Mělníku, Litoměřicích a také na Kladně. Vy si jej můžete vychutnat již dnes večer od 20:15 na Primě.

Autor: Vlastimil Vachta
zavřít reklamu