Jackie Brownová aneb Tarantino s Robertem Forsterem v restauraci dlouho nevyjednával

Americký režisér Quentin Tarantino je známý pro své ulítlé scénáře. Většina jeho filmů je protkána vtipem a dokonalými dialogy, které často vedou až k absurdnímu prolévání krve.

Diváci to ale milují, protože se Tarantino více jak 15 let drží na vrcholu mezi předními režiséry. Je také známý tím, že jde přímo k věci a nebojí se věci říct na pravou míru.

Tarantino uznává konfrontaci v případě, že se mu něco nelíbí. V roce 2008 se rozhodl napadnout paparazziho, který ho natáčel při východu z restaurace. Asi jeho nejznámější veřejný výbuch nastal při rozhovoru pro Channel 4, kdy rozzlobeně osočil moderátora kvůli otázce násilí ve filmu Nespoutaný Django. Jak se Tarantinova povaha projevila u vzniku filmu Jackie Brownová?

Přímočará nabídka ho dovedla k nominaci na Oscara

Sedmapadesátiletý režisér chodí zkrátka rovnou k věci. Když se v restauraci sešel s Robertem Forsterem kvůli obsazení do role vyřizovatele kauce, herci předal scénář s krátkým komentářem: „Prostě uděláš tohle, a to je k tomu tak vše.“ Forster byl nabídkou přirozeně nadšený, neboť právě zažíval kariérní krizi. Role Maxe Cherryho ho opět vynesla vzhůru, a dokonce mu zařídila i nominaci na Oscara.

Sledoval film s diváky v kině

Jelikož Tarantina zajímala reakce diváků během klíčových momentů ve filmu, rozhodl se, že se několik prvních týdnů po uvedení do kin zúčastní promítání spolu s diváky. V Magic Johnson Theatre tak viděl film celkem třináctkrát. Dle jeho slov mu přišlo, že „první čtyři týdny jako by v kině žil“. Quentin Tarantino musí být velký fanoušek tohoto filmu. I když je jeho autorem, vidět ho tolikrát za sebou na jednom místě, to je prostě výzva.

Děj není to hlavní

Vzhledem k tomu, že režisér svůj film viděl několikrát, vyjádřil také myšlenku, jak brát film z pohledu jeho životnosti. Jackie Brownovou označil jako „hangout movie“. Takový žánr zahrnuje filmy určené pro větší počet zhlédnutí, ve kterých se divák už dále nezaměřuje na děj, ale spíše čeká na konkrétní ikonické scény. Sám Tarantino líčí, že čím vícekrát film člověk uvidí, tím víc si ho užije. Přirovnal ho k westernu Rio Bravo (1959).

Zdroje: mentalfloss.com, screenrant.com |foto: 1997 Miramax

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu