Jack Ryan: V utajení aneb další pokus o znovuoživení hrdiny z Rudého října

Pět filmů, čtyři herci a spousta akce. Tak by se dala několika slovy shrnout filmová série o Jacku Ryanovi, která se začala psát již před více než třiceti lety. Fiktivní postavu Jacka Ryana vytvořil ve svých románech americký spisovatel Tom Clancy. Zatím bylo natočeno pět snímků, které sledují životní příběh tohoto výjimečného muže a hrdiny.

Alec Baldwin a Hon na ponorku

Hon na ponorku je nejen nejlepším filmem o Jacku Ryanovi, ale také jedním z nejlepších filmů o ponorkách, které kdy byly natočeny. Tato úvodní adaptace stejnojmenného románu Toma Clancyho si „pohrávala“ s obavami ze studené války, které byly v době vzniku filmu v roce 1990 ještě stále velmi čerstvé.  Děj filmu se odehrává v polovině osmdesátých let a Jack Ryan jako analytik CIA musí vystopovat sovětskou jadernou ponorku Rudý říjen, která míří k východnímu pobřeží Ameriky, a dokázat americké vládě svou teorii, že kapitán nechce zaútočit, ale „zběhnout“. Kromě Baldwina ve filmu exceluje i Sean Connery v roli kapitána Ramiuse.

Harrison Ford a Vysoká hra patriotů

Po obrovském úspěchu filmu Hon na Rudý říjen z roku 1990 se studio Paramount brzy s chutí pustilo do adaptace dalšího románu Toma Clancyho. Aleca Baldwina ale v roli nahradil Indiana Jones neboli Harrison Ford. Výsledkem byl v roce 1992 snímek Vysoká hra patriotů. Jack Ryan je zde konfrontován s teroristickou skupinou IRA, která zaútočí i na jeho manželku a dceru.

Harrison Ford a Jasné nebezpečí

Snímek z roku 1994, ve kterém se v roli Jacka Ryana opět objevil Harrison Ford, je skalními fanoušky považován za druhý nejlepší po Honu na ponorku. Nalezneme v něm napětí, intriky, humor i intelektuální hry. Jack Ryan je ve filmu jmenován zástupcem ředitele CIA, protože viceadmirál James Greer onemocněl rakovinou. Ve stejnou dobu je ale i zavražděna rodina, která je blízká americkému prezidentovi. Na vině je pravděpodobně kolumbijský drogový kartel a Ryan je povolán k vyšetřování.

Ben Affleck a Nejhorší obavy

Úvahy o natočení tohoto snímku probíhaly několik let, dá se říci, že začaly hned po natočení snímku Jasné nebezpečí. V roce 2000 se ale z důvodů sporů ohledně scénáře Harrison Ford rozhodl od natáčení chystaného snímku odstoupit. Tvůrci se pak do hlavní role rozhodli obsadit mladého Bena Afflecka a zasadit snímek do Ryanova raného období. V roce 2002 byl tak do kin uveden snímek Nejhorší obavy. Jeho tématem je obava z jaderné války mezi USA a Ruskem. Poté, co zemře ruský prezident a na jeho místo nastoupí muž se záhadnou minulostí, přejdou Spojené státy do stavu pohotovosti podobného studené válce. Ředitel CIA najímá mladého analytika Jacka Ryana, aby zjistil, zda je tato obava opodstatněná.

Chris Pine a Jack Ryan: V utajení

Zatím poslední film o Jacku Ryanovi z roku 2014 s Chrisem Pinem v hlavní roli. Kromě něj se ve snímku režiséra Kennetha Branagha objevily i dvě hollywoodské hvězdy, Kevin Costner v roli mentora Thomase Harpera a  Keira Knightleyová jako Ryanova manželka Cathy. Snímek se oproti předchozím filmům zásadně liší v tom, že je jeho příběh nevychází z žádné knižní předlohy. Jack Ryan je v tomto snímku tajným analytikem CIA pracujícím na Wall Street, který se společně s Thomasem Harperem snaží zastavit spiknutí, jehož cílem je zhroucení dolaru.

Zdroj: collider.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu