Jack Reacher: Poslední výstřel aneb Tom Cruise dokazuje, že na výšce nezáleží

Jack Reacher je hrdinou série románů plných akce a napětí, jejichž autorem je britský spisovatel Lee Child. V jeho knihách je Jack Reacher bývalým důstojníkem americké vojenské policie, který nyní tráví čas cestováním po celých Spojených státech a pomáhá lidem. Tato jednoduchá premisa spisovateli umožnila napsat velké množství různých příběhů. Vzhledem k nemalé popularitě knih byly na jejich základě natočeny také dva celovečerní filmy. V roce 2012 vznikl snímek Jack Reacher: Poslední výstřel a o čtyři roky později Jack Reacher: Nevracej se. V obou filmech hlavní postavu ztvárnil Tom Cruise.

Literární postava je o hlavu vyšší

Postava Jacka Reachera v románech měří úctyhodných 196 cm. Většina diváků ale ví, že Tom Cruise je ve skutečnosti mnohem menší, konkrétně o přibližně 25 cm. Sám herec si tento zásadní rozdíl uvědomoval, a tak se údajně sám zeptal spisovatele, zda jeho výška nebude problémem. Lee Child ale řekl, že Cruise ztělesňuje mnoho jiných vlastností Reachera a na velikosti nezáleží. Mimochodem díky nápadu Cruise si spisovatel sám ve filmu zahrál malou roli seržanta. Mimochodem trailer k filmu Jack Reacher: Poslední výstřel měl premiéru v den 50. narozenin Toma Cruise.

Kameramani a jejich speciální výcvik

Snímek Jack Reacher: Poslední výstřel vychází především z románu Výstřel a obsahuje zápletku s velkým podílem odstřelovačů. Nejen herci, kteří ztvárňovali odstřelovače, museli povinně absolvovat speciální výcvik, „školou pro odstřelovače“ prošli totiž i kameramani, aby se naučili realistické techniky a pohyby. Nutno dodat, že investice do výcviku se vyplatila, například napínavá úvodní scéna byla natočena na jeden záběr dvěma různými kamerami, aby se dosáhlo skutečného vzhledu zaměřovače bez jakýchkoli digitálních triků.

Kaskadéři a triky

Snímek je sice již téměř deset let starý, ale i na svou dobu obsahoval jen málo počítačových efektů. CGI je  použito pouze jednou, a to během finále, kdy Tom Cruise jede pozpátku z kopce. Všechny ostatní scény byly povětšinou točeny s využitím kaskadérů a jejich výkony při řízení aut jsou skutečně impozantní. Tom Cruise si ale všechny kaskadérské kousky dělal sám.

Neznámý herec v záporné roli

Režisér Christopher McQuarrie chtěl do záporné role šéfa ruské mafie Zeca herce, kterého by americké publikum neznalo, a tak byl obsazen Werner Herzog. Byl to navíc Herzogův nápad použít zakalené kontaktní čočky, aby vypadal zlejší. I když je jeho postava Rus, Herzog v originále používat pouze svůj rodný německý přízvuk.

Zdroj: tonsoffacts.com, filmschoolrejects.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu