Irčan: Mafiánský film se skvělým hereckým obsazením, které ale vyžadovalo omlazení za miliony dolarů

Martin Scorsese a Robert De Niro. Pan režisér a pan herec, kteří když se spojí, musí vzniknout skvělý film. To je případ snímku s názvem Irčan, při jehož sledování rozhodně nebudete jen tak v klidu sedět v křesle. Film byl inspirován skutečně žijícím mafiánem Frankem Sheeranem. Název filmu odkazuje na jeho přezdívku, která odkazovala na skutečnost, že pocházel z přísného irského katolického prostředí. Mimochodem populární zpěvák Ed Sheeran je údajně jeho vzdáleným příbuzným.

Herečtí specialisté na role mafiánů

Americký režisér Martin Scorsese je právem považovaný za jednoho z nejlepších režisérů posledních několika desetiletí. V jeho nejuznávanějších filmech je hlavním tématem především organizovaný zločin a násilí. Jako příklad můžeme uvést například snímky Skrytá identita, Mafiáni či Gangy New Zorku. Kromě nich režíroval i slavné filmy Letec či Vlk z Wall Street. O hereckých kvalitách Roberta De Nira není nutné mluvit. Se Scorsesem během své kariéry spolupracoval mnohokrát, ať již ve filmu Zuřící býk, za tuto roli mimochodem obdržel Oscara, nebo Mafiáni, Mys hrůzy či Casino. Ve většině z těchto filmů ztvárnil roli drsného muže a nejinak je tomu i v Irčanovi, kde představuje právě nájemného vraha Franka Sheerana. Kromě Roberta De Nira ale ve filmu excelují i další uznávaní herci s gangsterskou minulostí, Al Pacino a Joe Pesci.

„Vysoká cena za mládí“

Někteří kritici se podivovali nad astronomickými náklady, které byly s natáčením filmu spojeny. Celkové produkční náklady totiž vystoupaly téměř na sto šedesát milionů dolarů. Poměrně velká část z nich byla vynaložena na speciální programy, které umožnily digitální omlazení hlavních hereckých hvězd, které již překročili sedmdesátku. Ve filmu jsou totiž poměrně zásadní návraty do minulosti, kdy hrdinům bylo lehce přes třicet. Pokud měly tyto scény vypadat věrohodně, nebylo jiné řešení. Samozřejmě, že digitální technologie nedokáže omladit například pohyb postav, ale i tak snímek působí poměrně realisticky.

Kdo byl Frank Sheeran?

Inspirací pro film je autobiografická kniha s názvem Slyšel jsem, že malujete domy, kterou před svou smrtí  slavný Frank Sheeran napsal se svým advokátem. Kniha vyšla ž po Sheeranově smrti a gangster se v ní přiznal k mnoha vraždám, z nichž dvě nebyly ještě v době vydání objasněné. Paradoxní přitom bylo, že za žádnou ze svých více než třiceti vražd, které jako člen mafie Bufalinových spáchal, nebyl nikdy potrestán. Do vězení se ke stáru dostal za korupci. Do jaké míry to, co v knize Sheeran popsal, byla pravda, se dnes už nedozvíme, ale jako zápletka pro výborný film posloužil jeho životní příběh skvěle.

Co znamená věta Slyšel jsem, že malujete domy?

Tato legendární věta, která je nejen názvem knihy, která posloužila jako předloha, ale zároveň i první větou, kterou ve filmu divák slyší, má velmi důmyslný skrytý význam. Věta je jakýmsi mafiánským slangem, který se označuje rozstříknutí krve zastřelené oběti po zdi.

Zdroj: screenrant.com, netflix.com, newyorker.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu