Indiana Jones a Dobyvatelé ztracené archy: Jakým kuriózním způsobem přišel slavný hrdina ke svému jménu a proč bylo obsazení Harrisona Forda nejisté?

Právě v těchto dnech by mělo konečně začít natáčení pátého snímku o Indianu Jonesovi s Harrisonem Fordem v hlavní roli. O natáčení se spekuluje již několik let, ale nyní by měla konečně zaznít první klapka. První snímek s tímto legendárním hrdinou, Indiana Jones a Dobyvatelé ztracené archy, přitom vznikl již před čtyřiceti lety. O tři roky následoval Indiana Jones a Chrám zkázy, o dalších pět let později Indiana Jones a Poslední křížová výprava. Zatím poslední snímek Indiana Jones a Království křišťálové lebky pochází z roku 2008.

Indiana Jones se zrodil na Havaji

Producent George Lucas poprvé řekl režiséru Stevenu Spielbergovi o svém nápadu na film Indiana Jones a Dobyvatelé ztracené archy, když byli v květnu 1977 na dovolené na Havaji. Spielberg si tam odskočil na víkend během dokončování postprodukce svého filmu Blízká setkání třetího druhu, zatímco Lucas se chtěl ukrýt někde hodně daleko. O tomto víkendu totiž měly jít do kin Hvězdné války a on se bál, že film nebude příliš úspěšný. Při relaxování na pláži Spielberg údajně Lucasovi řekl, že vždycky chtěl natočit film o Jamesi Bondovi. Lucas se mu poté svěřil s plánem na filmy s podobným hrdinou.

Indiana bylo jméno psa

Při přípravě filmu pojmenoval Lucas hlavní postavu „Indiana Smith“. Spielberg ale nesouhlasil, přišlo mu to příliš podobné westernu Stevea McQueena Nevada Smith z roku 1966. Shodli se ale na tom, že příjmení by mělo být stejně univerzální jako „Smith“, a tak Lucas navrhl „Jones“. Jméno Indiana pochází od Lucasova psa, aljašského malamuta jménem Indiana.

Indiana a jeho kultovní vzhled

Stejně jako v případě Hvězdných válek si George Lucas nejprve objednal ilustrace, které vizualizovaly základní koncept filmu a oživily svět Indiana Jonese ještě předtím, než byl skutečně natočen jakýkoli záběr. Slavný grafik a ilustrátor Jim Steranko tak vytvořil čtyři obrazy, na nichž je tulácký archeolog zachycen v několika napínavých situacích. Tato Sterankova interpretace postavy navíc definovala i vzhled Indiana Jonese, včetně ikonického klobouku, omšelé kožené bundy a biče.

Indiana Jonese měl hrát Tom Selleck

Lucas i Spielberg se na základě castingů rozhodli, že hlavní roli bude hrát Tom Selleck, známý ze seriálu Magnum. Bohužel společnost CBS, se kterou měl Selleck smlouvu, mu to ale zakázala. Spielberg poté navrhl jako rychlou náhradu Harrisona Forda. Lucas se ale nejprve trochu zdráhal herce obsadit, protože už hrál v jeho Hvězdných válkách. Spielbergův nápad ale nakonec zvítězil a Ford byl do role obsazen pouhé dva týdny před začátkem natáčení.

Hadi všude, kam se podíváš

Indiana Jones je proslulý tím, že se bojí hadů, Steven Spielberg ale rozhodně ne. Při natáčení scény, kdy Indy a Sallah sestupují do Studny duší, aby odkryli Archu, měla produkce původně na place k dispozici asi dva tisíce hadů. To však režisérovi nestačilo, protože nezakrývali celou scénu. Spielberg pak odhadl, že budou potřebovat ještě nejméně dalších sedm tisíc hadů, aby byl film věrohodný. Nakonec se skutečně natáčelo s přibližně deseti tisíci hady.

Zdroj: cinemablend.com, mentalfloss.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu