Hrůza čarodějnických procesů ve filmu – Kladivo na čarodějnice se točilo před 50 lety, ale děsí nás pořád stejně

Slavný film Otakara Vávry natočený podle stejnojmenného románu Václava Kaplického a dochovaných soudních záznamů z čarodějnických procesů z let 1678 – 1695 se točil už před padesáti lety. Na zámku Velké Losiny, kde se převážně točilo, probíhá nyní unikátní výstava tohoto filmu k jeho výročí. Čím je film tak unikátní a proč stojí za to ho vidět?

Děsivá historie, ze které mrazí

Při pohledu na film Kladivo na čarodějnice se ani nechce věřit, že je natočen podle skutečných událostí, a že stejné vykonstruované procesy se na našem území opravdu odehrávaly. Z dochovaných historických záznamů a hlavně soudních spisů je ale naprosto jasné, že se něco takového u nás skutečně dělo.

Možná i proto je film tak výjimečný a děsivý zároveň. Na scénáři společně s Otakarem Vávrou spolupracovala i další velká osobnost českého filmu Ester Krumbachová. Oba obohatili film neskrývanou analogií s politickými procesy 50. let, jejichž hrůza pak začala vycházet v 60. letech najevo. Film se tak stal obecně působivou výstrahou před zneužíváním neomezené moci nad životy lidí.

Co dokáže moc a postavení

Film poukazuje na to, co se dělo s nebohými nevinnými obyčejnými lidmi, když se výše postavení chtěli chopit moci a slávy. Inkvizitor Boblig, který byl povolaný do Šumperka, aby vyšetřil přestupek jedné chudé žebračky, zkonstruuje proces, při jehož procesu je zaručené doznání všech obžalovaných a nesejde na to, zda jsou nebo nejsou vinní. Co chtěl, to oni nakonec stejně řekli. Protože je donutil a ne ledajak.

Ukrutné a nelidské mučení by nevydržel nikdo a on to moc dobře věděl. Pod rouškou očišťování kraje od čarodějnic sleduje však pouze své vlastní obohacení a tak neváhá pro tento cíl zničit všechny své odpůrce a obětovat životy několika desítek zcela nevinných lidí. Majetek odsouzených totiž propadal inkvizitorům a tak si Boblig vybíral movitější občany, kteří vlastnili pole, lány a jiné majetky.

Výstava přiblíží natáčení a ukáže i mučicí nástroje

Zámek Velké Losiny nabízí po celé prázdniny až do konce září k vidění výstavu vytvořenou k 50. výročí natočení toho filmu. Právě Losinské panství je proslulé čarodějnickými procesy, ke kterým na území České republiky docházelo jen lokálně. Losinsko a celé Jesenicko je právě jedním z nich. Během let 1678 – 1696 zaplatilo životem během procesů asi 100 lidí a nejznámější z obětí je kněz Kryštof Alois Lautner.

Výstava přiblíží průběh natáčení, poodkryje mnohé zajímavosti z natáčení, nechybí fotografie a hlavně ukázka kostýmů daných postav i mučicí nástroje. K vidění je zde i ostnaté křeslo, které se ve filmu ve dvou krátkých záběrech objevuje, ovšem ve skutečnosti se na našem území tímto stylem nemučilo. Za to španělská bota používána byla a tu zde najdete také.

Historie nám mnohdy odkryje i něco tak strašného, krutého a smutného, nad čím zůstává rozum stát. Jde ale vidět, že lidé se ani tehdy neštítili ničeho, jen aby došli slávy a bohatství.

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu