Hrůza čarodějnických procesů ve filmu – Kladivo na čarodějnice se točilo před 50 lety, ale děsí nás pořád stejně

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín SFDB.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Slavný film Otakara Vávry natočený podle stejnojmenného románu Václava Kaplického a dochovaných soudních záznamů z čarodějnických procesů z let 1678 – 1695 se točil už před padesáti lety. Na zámku Velké Losiny, kde se převážně točilo, probíhá nyní unikátní výstava tohoto filmu k jeho výročí. Čím je film tak unikátní a proč stojí za to ho vidět?


Děsivá historie, ze které mrazí

Při pohledu na film Kladivo na čarodějnice se ani nechce věřit, že je natočen podle skutečných událostí, a že stejné vykonstruované procesy se na našem území opravdu odehrávaly. Z dochovaných historických záznamů a hlavně soudních spisů je ale naprosto jasné, že se něco takového u nás skutečně dělo.

Možná i proto je film tak výjimečný a děsivý zároveň. Na scénáři společně s Otakarem Vávrou spolupracovala i další velká osobnost českého filmu Ester Krumbachová. Oba obohatili film neskrývanou analogií s politickými procesy 50. let, jejichž hrůza pak začala vycházet v 60. letech najevo. Film se tak stal obecně působivou výstrahou před zneužíváním neomezené moci nad životy lidí.

Co dokáže moc a postavení

Film poukazuje na to, co se dělo s nebohými nevinnými obyčejnými lidmi, když se výše postavení chtěli chopit moci a slávy. Inkvizitor Boblig, který byl povolaný do Šumperka, aby vyšetřil přestupek jedné chudé žebračky, zkonstruuje proces, při jehož procesu je zaručené doznání všech obžalovaných a nesejde na to, zda jsou nebo nejsou vinní. Co chtěl, to oni nakonec stejně řekli. Protože je donutil a ne ledajak.

Ukrutné a nelidské mučení by nevydržel nikdo a on to moc dobře věděl. Pod rouškou očišťování kraje od čarodějnic sleduje však pouze své vlastní obohacení a tak neváhá pro tento cíl zničit všechny své odpůrce a obětovat životy několika desítek zcela nevinných lidí. Majetek odsouzených totiž propadal inkvizitorům a tak si Boblig vybíral movitější občany, kteří vlastnili pole, lány a jiné majetky.

Výstava přiblíží natáčení a ukáže i mučicí nástroje

Zámek Velké Losiny nabízí po celé prázdniny až do konce září k vidění výstavu vytvořenou k 50. výročí natočení toho filmu. Právě Losinské panství je proslulé čarodějnickými procesy, ke kterým na území České republiky docházelo jen lokálně. Losinsko a celé Jesenicko je právě jedním z nich. Během let 1678 – 1696 zaplatilo životem během procesů asi 100 lidí a nejznámější z obětí je kněz Kryštof Alois Lautner.

Výstava přiblíží průběh natáčení, poodkryje mnohé zajímavosti z natáčení, nechybí fotografie a hlavně ukázka kostýmů daných postav i mučicí nástroje. K vidění je zde i ostnaté křeslo, které se ve filmu ve dvou krátkých záběrech objevuje, ovšem ve skutečnosti se na našem území tímto stylem nemučilo. Za to španělská bota používána byla a tu zde najdete také.

Historie nám mnohdy odkryje i něco tak strašného, krutého a smutného, nad čím zůstává rozum stát. Jde ale vidět, že lidé se ani tehdy neštítili ničeho, jen aby došli slávy a bohatství.

Autor: Michaela Richterová
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín SFDB.cz na hlavní stránku Seznam.cz
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Mohlo by Vás zajímat