Hra z Anglie: Jak se z amatérské hry anglických gentlemanů stal fotbal vstupenkou do vyšších vrstev pro nadané chudé dělníky

Fotbal patří mezi celosvětově nejpopulárnější a nejrozšířenější sporty světa. Pokud vás zajímá, jak se z této hry stal celosvětový fenomén, ve kterém se již dlouhou dobu točí velké peníze, nenechte si ujít minisérii s názvem Hra z Anglie. Tato šestidílná série od Netflixu vám totiž poměrně realisticky přiblíží situaci na britských ostrovech v osmdesátých letech devatenáctého století. Právě do té doby totiž spadají počátky profesionalizace tohoto sportu, jejichž důsledkem jsou i obrovské finanční částky, které berou dnešní fotbalové hvězdy.

Fotbal a sociální prestiž

Ještě v sedmdesátých letech devatenáctého století byl fotbal ryze amatérskou volnočasovou aktivitou, kterou v místních klubech, možná pro nás trochu překvapivě, provozovali zejména muži z lepších vrstev. Dalo by se s trochou nadsázky říci angličtí gentlemani. Ti zároveň sepsali i první pravidla, kterými se hra dodnes řídí. Během velmi krátké doby ale fotbal pronikl i do nejnižších společenských tříd a stal se hrou lidovou, dělnickou. Zápasy mezi jednotlivými společenskými třídami se tak brzy staly i otázkou společenské prestiže. Fotbal tak dostal i sociální nádech. To samozřejmě původní hráči „gentlemani“ nenesli zcela lehce. Na druhou stranu seriál ukazuje, že pro mladíky z nejnižších vrstev byl fotbal často jedinou alternativou, jak kromě pití či výtržností trávit svůj volný čas. V čemž samozřejmě celá společnost i politika spatřovala jeho pozitiva.

První profesionální hráči

První krok profesionalizace fotbalového sportu je v seriálu ukázán na příběhu klubu, jehož majitelem byl zároveň majitel dělnické prádelny jménem James Walsh. Ten toužil po tom, aby jeho tým vyhrál Anglický fotbalový pohár. Z tohoto důvodu tak do svého klubu, který byl jinak tvořen pouze zaměstnanci prádelny, angažoval i dva hráče ze Skotska. Těm ale v rozporu se všemi tehdy existujícími pravidly za jejich hru platil. Svým činem rozčílil nejen ostatní hráče, ale i ostatní kluby. Navíc brzy došlo k paradoxní situaci, že mu tyto hráče přeplatil jiný klub, jehož majitel se rozhodl vytvořit ryze profesionální tým.

Sport, politika i láska

Právě tímto okamžikem fotbal pomalu přestal být amatérskou hrou a stal se nástrojem peněz a prestiže, která ale na druhou stranu dala chudým talentovaným hráčům šanci vymanit se z nuzných sociálních podmínek. Seriál tak v sobě spojuje témata sportovní, společenská i politická. Příběh je navíc obohacen též o mnoho romantických příběhů jednotlivých postav. To z něj dělá seriál, na který se bez problémů mohou dívat i ženy.

Zdroj: theguardian.com, netflix.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu