Horem pádem aneb co Pavel Liška ukradl ve skutečném životě?

Horem pádem je film, kde ztvárňuje hlavní roli Jiří Macháček. Už to je známka, že je bude jednat o hořkou komedii, u které se budete smát od začátku do konce. Tato tragikomedie je plná vztahových propletenců, co poukazuje na všechny problémy moderní doby, jako je xenofobie, rasismus, altruismus, strach z neznámého a spoustu dalších.

Jirka Macháček po boku dalších velkých jmen, jako Jan Tříska, Pavel Liška, Emília Vašáryová, Jan Budař, Jaroslav Dušek a další, vše pod taktovkou režiséra Jana Hřebejka – to je záruka skvělé podívané.

Proč kývl Jan Tříska na svou roli?

Tento uznávaný herec měl v době natáčení již úctyhodných 68 let. Nicméně i přesto nastartoval všechnu svou hereckou sílu a na roli kývl když se dozvěděl, že se na filmu podílí také Ondřej Trojan, jehož práci obdivoval. Cenil si na něm jeho schopnosti plynulého přechodu od schopného režiséra ke vzdělanému producentovi a chytrému podnikateli.

Také spolupráce s Janem Hřebejkem byla podle herce skvělá. Dokonce dle jeho historky, kterou mu povyprávěl, přepsal režisér scénář a Jan Tříska tak mohl poprvé v životě říkat před kamerou svůj vlastní dialog.

Pro Emílii Vašáryovou to nebyla první spolupráce s Janem Hřebejkem

Tato herečka byla také nadšená, když se dozvěděla, že film režíruje Jan Hřebejk. Již dříve s ním natáčela film Pelíšky a poznala, že má obrovské herecké cítění. Věděla tak, že pracovní atmosféra bude skvělá. Ve filmu byste ani nepoznali, že je tato herečka rozená Slovenka. Nicméně prozradila, že je to zásluha střihačů, kteří všechny části, kde jde slyšet její slovenský přízvuk, vystřihli. A ona poctivě pracovala na co nejlepších českém přízvuku.

Pavel Liška jako vykutálený zlodějíček

Je známo, že herec Pavel Liška má talent od Boha a dokáže zahrát prakticky cokoliv. Nicméně uznal, že tato role jej hodně ovlivnila, protože se při jejím ztvárněním cítil doslova jako „hovado“. Ale docela jej to nabíjelo, protože se mohl zase jinak vyřádit než u ostatních filmů. Takže si film užíval, a to opět i díky Janu Hřebejkovi, jelikož spolupráce s ním je dle Pavla Lišky opravdu zábavná. Ten jej totiž nechal i improvizovat přes to, že měl jasně daný scénář. Čistá improvizace je například scéna v cele předběžného zadržení.

Krade Pavel Liška?

V návaznosti na tuto scénu herec prozradil, že jako dítě neukradl nikdy nic. Ani žvýkačku v samoobsluze. Ale ne proto, že by byl tak slušný, spíše proto, že se tak strašně bál, že by jej někdo chytil, že neměl odvahu. Nicméně nějaký ten zářez na pažbě má. Když byl jako mladý kluk na dovolené v Západním Německu, ukradl pro svou lásku pohled, který jí poslal. A na dovolené v Benátkách opět pro svou milovanou ukradl korálky.

Pro sebe však nikdy neukradl nic. Jak šlechetné!

Zdroje: CSFD, Česká televize

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu