Holky z porcelánu: Film musel ve své době projít cenzurou. Co se komisi nelíbilo?

V roce 1974 vznikl film Holky z porcelánu pod vedením Juraje Herze. Příběh se odehrává v porcelánce, kde je třeba udělat celkovou inventuru všech porcelánových produktů. Mezi talíři, hrnky a soškami se odehrává nejen inventura, ale také osobní problémy každé mladé dívky, která v porcelánce pracuje. V tu dobu nastupuje také mladá Maruška – a jejich vedoucí vyhrožuje svým odchodem. Komediální pojetí příběhu baví diváky již řadu let.

Film byl natočený podle knihy

Námětem celého filmového příběhu byla kniha s názvem Inventura u světlušek. Tento příběh nadchnul režiséra Juraje Herze – a oslovil tak autorku knihy Jaromíru Kolárovou. Ta se podílela na filmu nejen jako autorka předlohy, ale také jako hlavní scénáristka.

V době Československa film podléhal cenzuře

Jako každý film, i Holky z porcelánu musely projít cenzurou tehdejšího režimu. Cenzorům se nelíbil celkový nádech filmu, který ukazoval mladé holky v moc lehkém smýšlení o rodinném soužití. Jedna z dívek totiž měla nemanželské dítě a ostatní její spolupracovnice to nebraly nikterak závažně. Tento pohled musel být lehce upraven cenzurou.

První filmová role pro Dagmar Veškrnovou

Později velmi známá herečka Dagmar Veškrnová (Havlová) si úplně poprvé zahrála větší filmovou roli v Holkách z porcelánu. Její filmový debut byl velmi úspěšný, a tak se později ukázala i v dalších velmi známých filmech. Sám režisér řekl, že by klidně mohla hrát všechny hlavní role, jak byla dobrá.

Natáčení probíhalo ve dvou českých městech

Městské scény objevující se ve filmovém snímku jsou natočeny v centru Žatce. Nejhlavnější děj filmu se ale odehrává především v továrně, kde probíhá inventura. K těmto scénám byla použita lokace závodu ve městě Klášterec nad Ohří.

Mnoho diváků považuje film za velmi roztomilý snímek, který má sice jednoduchou příběhovou linii, ale do výšin ho pozvedá především perfektní kamera i skvělé herecké výkony.

Zdroje: Filmové studio Barrandov, ceskatelevize.cz, csfd.cz

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu