Hokejový zázrak: Jeden z nejlepších hokejových filmů historie o jednom z nejznámějších hokejových zápasů historie

„Věříte na zázraky?“ Snad žádná věta není takovým synonymem pro hokej jako ta, kterou komentátor Al Michaels vykřikl v závěrečných okamžicích zápasu zimních olympijských her v roce 1980 mezi Spojenými státy a Sovětským svazem. Americký tým, složený převážně z univerzitních hráčů, porazil silné sovětské mužstvo 4:3. O dva dny později Spojené státy porazily i Finsko a získaly zlatou medaili. Ale právě zápas proti Sovětskému svazu, nazývaný často „Zázrak na ledě“, je tím, co i po čtyřiceti letech mnohé nepřestává fascinovat.

Když se z hokejistů stanou herci

O tomto zápase bylo v průběhu let natočeno několik dokumentů a v roce 1981 i televizní film. Ale teprve v roce 2004, kdy společnost Disney uvedla snímek Hokejový zázrak, se svět konečně dočkal působivého filmu o tomto slavném sportovním příběhu Davida a Goliáše. Film není jen skvělou dramatizací tohoto zápasu, ale je pokládám za jeden z nejlepších hokejových filmů, které kdy byly natočeny. Důvodem je nejen stále přitažlivý příběh outsidera, který se dostal na vrchol, ale také realistické scény, v nichž vystupovali skuteční hokejisté. Místo toho, aby se našli herci, kteří se naučili trochu bruslit, a pak se sestříhaly jejich detailní záběry s prostřihy na profesionální hokejové dvojníky, se Hokejový zázrak rozhodl jít opačným směrem. Našli se skuteční hokejisté, kteří se naučili být trochu herci.

Casting po celé Americe

Do role amerického trenéra Herba Brookse byla obsazena hollywoodská hvězda Kurt Russell. Na pomoc jako hokejový technický poradce mu byl přibrán Ryan Walter, veterán s patnácti sezónami v NHL. Ostatně ten také hraje rozhodčího v zápase USA – Sovětský svaz a pracuje jako náhradník za Russella. Následně se spustil casting na hokejisty a společnost Disney dala jasná pravidla. Nejdůležitější bylo to, aby to byli hokejisté, herecké schopnosti byly až na druhém místě. První část castingu tak byla jako zkouška zaměřená na fyzičku a hokej. Z více než 4000 uchazečů bylo následně vybráno 20, u kterých si byl tým jistý, že umí hrát hokej. Otázkou bylo, jestli ale budou umět hrát i před kamerou a to nejen na ledě.

Natáčení bylo velmi náročné

Po obsazení amerických hráčů bylo nutné najít i hráče/herce pro sovětský tým. Do role sovětských hráčů bylo nakonec obsazeno několik hráčů se zkušenostmi z NHL, včetně Saši Lakoviče či Todda Harkinse. Část sovětských hráčů byli též statisté, u kterých bylo důležité, aby vypadali jako Rusové, protože seděli během zápasu na lavičce. Natáčení snímku probíhalo ve Vancouveru. Jednou z největších výzev bylo natočit záběry tak, aby vypadaly jako ze skutečného slavného zápasu. Tvůrci i hráči tak důkladně procházeli jednotlivé záznamy ze zápasů. Poté se rozhodli, jaké momenty hry chtějí na plátno přenést a hru opakovaně nacvičovali podle skutečných záběrů. Hráči/herci byli na ledě až osm hodin denně a po večerech měli herecké lekce.

Zdroj: imdb.com, si.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu