Hercule Poirot: Svérázný belgický detektiv, kterého paradoxně vždy hráli především britští herci

Řeklo by se, že tak jako mají Angličané svého Sherlocka Holmese, mají Belgičané svého Hercula Poirota. Poprvé se postava tohoto nevšedního detektiva, kterou vytvořila Agatha Christie, objevila již před sto lety v románu Záhady na zámku Styles. Proč zvolila britská spisovatelka po tuto postavu právě belgickou národnost, se dodnes přesně neví. Jak dobře tohoto detektiva znáte?

Hercule Poirot = David Suchet

Osobitý detektiv se brzy stal velmi oblíbeným, a následně se tak objevil ve více než čtyřiceti dalších dílech slavné spisovatelky. Mnoho z nich bylo později rovněž zpracováno do televizní, filmové i rozhlasové podoby. Jedním z nejznámějších filmových představitelů oblíbeného detektiva byl anglický herec David Suchet. Ten Poirota hrál v televizním seriálu dlouhých dvacet pět let, od roku 1989 až do roku 2013. Traduje se, že pro roli ho dokonce vybrala sama rodina Agathy Christie. Kromě něj ale slavného detektiva ztvárnili i jiní britští herci, například Peter Ustinov či Albert Finney.

Plnoštíhlý díky vycpávkám

Agatha Christie svého detektiva po vnější a vnitřní stránce velmi pečlivě propracovala. Těchto charakteristik se pak věrně drží i filmová zpracování. A tak víme, že je menší kulatější postavy, nosí knírek, vždy chodí v obleku a lakovaných botách. Mimochodem David Suchet nosil během natáčení v oblecích speciální vycpávky, díky kterým působil plnoštíhle. Kromě toho je velký gurmán, na lodi trpí mořskou nemocí, je puntičkářský a při vyšetřování používá metodu systém a pořádek.

Opravdu neumí anglicky?

Z filmů si jistě pamatujete, že Poirot mluví skvěle francouzsky, i když ho velmi rozčiluje, když ho někteří za Francouze považují, a německy. Naopak angličtinu příliš dobře neovládá. Nicméně ve skutečnosti mluví lámanou angličtinou zcela záměrně. Jak v jednom díle odhalil, protivník, který vás slyší mluvit špatně anglicky, vás totiž většinou podcení. A toho Hercule následně rád využíval.

Zdroj: all-about-agatha-christie.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu