Hercule Poirot: David Suchet byl slavným detektivem čtyřiadvacet let

Anglický seriál Hercule Poirot, se na obrazovkách objevoval dlouhých čtyřiadvacet let již od roku 1989. Předlohou seriálu se staly knihy slavné královny detektivek Agathy Christie – a ústřední roli si zahrál herec David Suchet.

Ten byl již před natáčením fanouškem charismatického detektiva a do své role se snažil co nejvíce vžít. A to se mu skutečně povedlo!

Jiný herec nepřicházel v úvahu

Herec David Suchet se vždy považoval za seriózního shakespearovského herce – a do seriálu se mu tak zprvu příliš nechtělo. Nakonec si ještě před natáčením seriálu zvládl přečíst všechny knihy od Agathy Christie, ve kterých se detektiv Poirot objevoval, a okamžitě změnil názor. Není tak divu, že o roli ve finále hodně stál a snažil se skutečné podobě Poirota co nejvíce přiblížit.

 Rozdíly mezi hercem a skutečnou postavu byly zřejmé, David Suchet tak po celou dobu natáčení nosil pod kabátem vycpávky, aby byla jeho postava více zavalitá. Na začátku natáčení si nechával dokonce vyholit vlasy na temeni, protože knižní Poirot byl téměř plešatý. O tom, že by Poirota měl hrát právě David Suchet, měla koneckonců od začátku jasno i samotná dcera Agathy Christie, Rosalind Hicks.

Nové díly bohužel nebudou

Po celosvětovém úspěchu seriálu se nabízí jeho pokračování, zvláště když detektivnímu žánru vládnul tolik let. Do pokračování knižní předlohy se vrhla spisovatelka Sophie Hannah, avšak na televizních obrazovkách jej už neuvidíme. David Suchet se do zfilmování pokračování nehrne – a bez něj by to už nebylo ono.

Dokonalá adaptace

David Suchet si po přečtení knih napsal desítky poznámek, které vytáhnul z děl Agathy Christie. Předchozí adaptace Poirota se mu totiž nezamlouvaly, poznámek se držel po celou dobu natáčení – a stal se tak dokonalou kopií knižního hrdiny. Díky tomu si zajistil úspěch a slávu ve více než sto zemích světa. Sám herec se vyjádřil, že s Poirotem toho moc společného nemají, snad kromě preciznosti.

Některé díly z posledních sérií seriálu se natáčely přímo v domě královny detektivních příběhů spisovatelky Agathy Christie.

Zdroj: IMDb, Česká televize

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu