Hartova válka: Válečný film s českou stopou a smutný konec Jonathana Brandise

Režisér Gregory Hoblit natočil v roce 2002 opravdu poutavý válečný film, kde si hlavní roli zahrál Bruce Willis. Ve filmu můžete vidět také Československé parní lokomotivy. Co zde však neuvidíte, jsou scény, které natočil herec Jonathan Brandis. Všechny byly vystřiženy, a to je také možná důvod jeho sebevraždy.

Těsně před natáčením proběhla změna režiséra

Válečný film z roku 2002 vypráví příběh nadporučíka Thomase Harta, jehož si zahrál Bruce Willis, ale až poté, co tuto roli odmítli Edward Norton a Tobey Maquire. Hart se stává takřka přes noc právníkem a obhájcem v zajateckém táboře na konci války a řeší rasistické srážky. Původně ho měl režírovat Alfonso Cuarón, ale protože se zdržel na natáčení filmu Mexická jízda, jeho práci přebral Gregory Hoblit.

Natáčelo se i v České republice

S tímto filmem je spojená také Česká republika, a to hned v několika ohledech. Hned na začátku filmu můžete vidět viadukt, který se nachází v Novině na Liberecku, ale natáčelo se například také ve vojenském prostoru Milovice a ve vesnici Zvoleněves nedaleko Kladna. Ve snímku jsou také vidět tři parní lokomotivy z dob Československa. Všechny mají své přezdívky. Říká se jim Sedma, Velký bejček a Ušatá.

Jonathan Brandis neunesl svůj neúspěch

Film Hartova válka s sebou nese však také méně pozitivní věci. Zlí jazykové obviňují tvůrce filmu, že nepřímo mohou za smrt herce Jonathana Brandise, který v roce 2003 spáchal sebevraždu oběšením. Brandise si můžete pamatovat například z filmu Jízda s ďáblem. Jonathan se také podílel na snímku Hartova válka, ale všechny jeho scény byly nakonec vystřiženy. Po jeho smrti zůstávají pouze dohady, zda se zabil, protože neunesl vlastní neúspěch.

Zdroj: IMDb, CSFD | zdroj foto: 2002 MGM Pictures

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu