Halston: Geniální módní návrhář a jeho bohémský život se vším všudy

Život módního návrháře Roye Halstona Frowicka, který je považován za jednoho z tvůrců americké módy, ožívá v pětidílné minisérii Netflixu. V jednom období mu kritici přezdívali „pan Čistý“. Dokonalý přívlastek, který vystihuje podstatu i sofistikovanost jeho střídmého, praktického a dodnes moderního stylu. V hlavní roli seriálu exceluje skvělý Ewan McGregor.

Ve stínu známějších jmen

Když se řekne svět módy, většině lidí se vybaví jména návrhářů, jako je Coco Chanel, Christian Dior, Yves Saint Laurent či Giorgio Armani. Příběh Roye Halstona Frowicka, jehož značka se stala vlastně určitým průkopníkem módního minimalismu, není, zejména v Evropě, zdaleka tak známý. Přesto je jméno a značka Halston dodnes symbolem módní prozíravosti a otevřenosti. Vrcholu dosáhl především na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let.

Vše začalo malým kloboučkem Jackie

Minisérie sleduje vzestup, úspěch i pád tohoto výjimečného muže a jeho značky. Zároveň rovněž připomíná jedno z nejplodnějších období světové módy obecně. Popularitu si Halston získal poprvé již na začátku šedesátých let, především díky Jacqueline Kennedyové, která v roce 1961 během inaugurace svého manžela oblékla jeho pastelově modrý klobouk zvaný pillbox. Ten se následně stal celosvětovým módním hitem. Počátek rozmachu značky Halston začal právě zde, u módní ikony dvacátého století.

Svět mu ležel u nohou

Kromě Jacqueline Kennedyové nosily později jeho módu i další slavné osobnosti, například Liza Minnelli, Liz Taylorová, Bianca Jagger či Catherine Deneuve. Pro Halstona byly typické především rafinované šaty ze šifonu, hedvábí či kaftanu a rovněž košilové šaty, které jsou moderní dodnes. Značka Halston byla na konci sedmdesátých let synonymem luxusu a přitažlivosti.

Cena za slávu a nespoutanost

Bohužel život Halstona měl i stinné stránky, zejména finanční problémy způsobené obrovským utrácením a výstředním bohémským životem návrháře. Přepychové večírky v legendárním Studiu 54, promiskuitní sex a všudypřítomný kokain tak postupně zničily nejen jeho, ale i jeho značku. Tu nakonec prodal Nortonu Simonovi. Nespoutaný život Halstona přivedl až k dramatickému konci, když v 57 letech zemřel na komplikace způsobené HIV.

Zdroj: cinematographe.it, netflix.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu