George Clooney ukazuje v ojedinělé čtyřkombinaci, jak Památkáři bojovali za záchranu unikátních uměleckých děl

Film Památkáři byl natočen na motivy knižních předloh spisovatelů Roberta M. Edsela a Bret Witter. George Clooney se ve filmu angažoval hned ve čtyřech profesích. Nejen, že si ve filmu zahrál, snímek také režíroval a byl také producentem a scénáristou snímku.

Památkáři nebyli žádní žabaři, i když o zbraních moc nevěděli, vydali se na nelítostný a důležitý boj za záchranu unikátních uměleckých děl, které nacisti během války získali a ukryli neznámo kam.

Jak probíhalo natáčení

Natáčení filmu Památkáři začalo na začátku března roku 2013 a skončilo koncem června téhož roku. Film měl mít premiéru 18. prosince 2003, ovšem v říjnu se rozhodlo, že se premiéra posune na únor roku 2014. George Clooney o posunutí požádal sám, aby zbylo více času na postprodukci.

Natáčelo se na mnohých místech po celém Německu a Velké Británii. Některé části filmu se natáčely i v okolí vojenského muzea v Duxfordu, které leží ve Velké Británii. Zámek Neuschwanstein sloužil i ve skutečnosti jako úložiště ukradených uměleckých děl, které si nacisté chtěli nechat pro sebe.

Na začátku závěrečných titulků filmu se objevují černobílé fotografie. Na nich jsou skuteční členové Památkářů s originálními díly, které se jim podařilo zachránit.

Hercův otec

Ve filmu se objevují i starší podoba hlavního památkáře Franka Stokese, kterého si zahrál George Clooney. Herec, který jej ztvárňuje, je ve skutečnosti opravdu jeho otec, Nick Clooney.

Jednu z hlavních postav ve filmu ztvárňuje i herec Matt Damon. Původně však byla tato role nabídnuta Danielu Craigovi, ten ji ovšem kvůli svému velkému pracovnímu vytížení musel odmítnout.

Nepřehlédněte: Hollywoodský fešák Richard Gere. Na co všechno umí hrát a proč nesmí do Číny?

Skvělé historické válečné drama Památkáři můžete sledovat již dnes večer od 20:00 na Prima Max.

Autor: Vlastimil Vachta
zavřít reklamu