Forrest Gump: Účast v legendárním snímku odmítlo mnoho hollywoodských hvězd. Tom Hanks naštěstí ne!

Tom Hanks je jedním z nejlepších amerických herců a během své kariéry zazářil v mnoha skvělých filmech. Přesto existuje jeden, který má většina diváků nejraději. Jeho Forrest Gump je prostě nepřekonatelný. K tomuto dnes již kultovnímu snímku se navíc váže i řada zajímavostí, o kterých jste možná nikdy neslyšeli.

Kdo měl původně Forresta hrát?

Ačkoli si dnes již téměř nelze představit, že by roli Forresta ztvárnil někdo jiný než Tom Hanks, pravdou je, že nebyl zdaleka první volbou Paramountu. Studio nejprve roli nabídlo Johnu Travoltovi, který ale odmítl, čehož později velmi litoval. Je ale jasné, že s Travoltou v hlavní roli by film vypadal úplně jinak.

Dalšími herci, kteří roli odmítli, byli i Bill Murray a Chevy Chase. Možná dnes můžeme říci, naštěstí. Hanks totiž do role vnesl takovou upřímnost a opravdovost, kterou by šlo překonat jen stěží. Hanks prý navíc roli přijal po necelých dvou hodinách čtení scénáře.

I Jenny měla být jiná

Podobně Robin Wrightová je v roli Forrestovy lásky Jenny naprosto skvělá, ačkoli Paramount i pro tuto roli nejprve uvažoval o zcela jiných herečkách. Slavná Jodie Fosterová, Demi Mooreová i Nicole Kidmanová ale roli odmítly.

Nevídané efekty i bez moderní techniky

Na svou dobu byl film mimořádný i svými vizuálními efekty. Nesmíme zapomenout, že se jedná o snímek z roku 1994, tedy z doby, kdy počítače zdaleka nebyly na takové úrovni jako dnes. Poručík Dan v podání Garyho Sinise působí ale opravdu, jako když přišel o své končetiny. Stejně působivé je i začlenění Forresta do různých archivních historických záběrů. Podobně během legendárního pingpongového zápasu byl míček, který ve filmu vidíme, pouze digitální, herci jen předstírali, že hrají. Výsledek je ale dodnes velmi přesvědčivý. Oscar za vizuální efekty byl tak naprosto zasloužený. Celkem Forrest Gump proměnil šest z celkem třinácti oscarových nominací.

Kouzla s nohama poručíka Dana

Když už jsme zmínili poručíka Dana. Přestože většina proměny Garyho Sinise v amputovaného válečného veterána byla dosažena pomocí vizuálních efektů, bylo použito i chytré praktické řešení pro záběry, kde se Dan nemusel pohybovat po místnosti. Jednalo se o speciální kolečkové křeslo s falešným dnem, do kterého si Sinise mohl složit nohy. Tím vznikl dojem, že má ve skutečnosti končetiny pod koleny amputované.

Nezapomenutelné hlášky

Všem, kdo někdy film viděli, se pravděpodobně při vzpomínce na snímek vždy vybaví i Forrestova legendární věta: „Život je jako bonboniéra. Nikdy nevíš, co ochutnáš“. Už se ale příliš neví, že tato věta původně pochází z britské komedie The Likely Lads z roku 1976.  K dalším kultovním hláškám z filmu patří též „Pro hlupáka každý hloupý“ nebo „Našels už Ježíše, Forreste? Já nevěděl, že ho mám hledat, pane.“

Zdroj: factinate.com, imdb.com, buzzfeed.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu