Filmu Šest medvědů s Cibulkou se nevyhnulo několik chyb. Jakých?

Hrdinou oblíbené rodinné komedie z roku 1972 je klaun Cibulka, který vlivem výměny angažmá ztratí práci a musí si najít nové povolání. Díky věrným dětským divákům cirkusu se Cibulka dostane do školní jídelny jako kuchař převlečený za hospodyni.

Klaun je však oblíbený nejen u dětí, ale také u medvědů z cirkusu, kteří si ho velmi rychle najdou, vyplaší svým rozruchem školníka a uklízečku – a směšnému Cibulkovi nezbývá nic jiného, než i jejich práci zastat. Vzniká komediální příběh roztěkaného klauna a ukrytých medvědů pod střechou jedné školy.

Natáčení s medvědy bylo náročné

Medvědi jsou velmi nároční herci, kteří potřebují k dobrému hereckému výkonu svou disciplínu i přestávky. Proto se scény s medvědy musely podřídit jejich režimu, kdy mohlo jedno natáčení trvat pouze hodinu a půl, a poté potřebovali medvědi několik hodin pauzu. Medvědi se ve skutečnosti jmenovali Máša, Máňa, Valoš, Ilona, Džony a Regina.

Pro dosažení do největší přirozenosti medvědů na scéně bylo po lokaci rozmístěno několik lahůdek a jídel. Díky tomu medvědy bavilo natáčení, brali to jako formu hry a zábavy. Při natáčení scény, ve které medvědi jedou na kolech, musela být kola vypuštěná, aby medvědy jejich chovatelé stačili chytat.

Školní prostředí nebylo pro medvědy vhodné v mnoha ohledech

Natáčení probíhalo ve škole na pražských Vinohradech, konkrétně v Lužické ulici. Nevhodné prostředí pro medvědy byl například kabinet přírodopisu, tam se totiž při první scéně polekali vycpaných zvířat. Na tento kabinet si medvědi zvykali několik dní, kvůli kterým bylo natáčení pozdrženo.

Všimněte se chyb kameramana

Natáčet takto divoké scény se zvířaty rozhodně není jednoduché. Své o tom ví i hlavní kameraman Vladimír Novotný, který v určitých scénách nedokázal udržet kameru v perfektním stavu, a tak jsou některé scény filmu neostré, nebo dokonce rozostřené.

Přestože tento rodinný film nese mnoho improvizace i chyb, určitě tyto aspekty odpustíte a užijete si 85 minut komediální zábavy plné veselých scén.

Zdroje: ceskatelevize.cz, csfd.cz

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT