Filmový festival v Karlových Varech – co přinese letošní ročník

Přidat na Seznam.cz

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary je největším filmovým festivalem v České republice. Festival patří do kategorie A – nespecializovaný festival se soutěží celovečerních hraných filmů. Stejně tak jako festivaly v Cannes, Berlíně, Benátkách nebo Tokiu.

Je jedním z nejstarších filmových festivalů na světě a nejprestižnějším filmovým festivalem ve střední a východní Evropě. První ročník se konal již v roce 1946, tradičně začátkem července a každoročně je na něm promítáno více než 180 celovečerních filmů a několik desítek krátkých snímků z celého světa.


Na co se můžete těšit letos?

Letošní 54. ročník se bude konat od 28. června do 6. července. Lázeňské město Karlovy Vary i letos přivítá řadu známých jak českých tak zahraničních osobností. Dorazí mimo jiné i významný český kameraman Vladimír Smutný, který si přijede převzít Cenu prezidenta festivalu. Kromě něj se pocty na festivalu dočká i ikonický egyptský režisér Júsuf Šahín (1926 – 2008). Docela rozsáhlá retrospektiva představí dohromady jedenáct remasterovaných filmů – nebude chybět jeho asi nejslavnější film Hlavní nádraží.

Hlavní hvězda festivalu

Letošní největší a nejočekávanější zahraniční hvězdou festivalu bude herečka Julianne Moore. Slavná herečka, která má v Hollywoodu velmi zvučné jméno, si zahrála v mnoha úspěšných filmech, byla celkem pětkrát nominována na Oscara a v roce 2015 si ho konečně odnesla za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli ve snímku Pořád jsem to já. Do Karlových Varů si přijede převzít hlavní festivalovou cenu z rukou ředitele festivalu Jiřího Bartošky a to Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

Julian Moore nepřijede sama

Herečka přijede v doprovodu svého manžela režiséra Barta Freundlicha. Společně představí jejich zatím poslední snímek – rodinné drama Po svatbě. V delegaci zahraničních hvězd se objeví i bratr známého herce a režiséra Bena Afflecka – sice méně známý, ale neméně úspěšný Casey Affleck. Ten se na festivalu chystá představit svůj nový a velmi chválený snímek Světlo mého života.

Mladší ze slavných bratrů nebude na festivalu poprvé – vrací se sem po dvou letech. Objeví se i herec Billy Crudup, který je známý z oscarového filmu Spotlight nebo z posledního dílu Vetřelce. Výpravu doplní ještě herečka Patricia Clarkson, kterou můžete znát ze seriálu HBO Ostré předměty – za svou roli matky Andory si odnesla Zlatý glóbus.

Máme se tedy opět i letos na co těšit a filmový fanoušci z celého Česka už netrpělivě očekávají slavnostní zahájení festivalu.

Autor: Karel M.

#kvíz Vyhodnocení |

👌 Skvěle! Všechny odpovědi máte správně.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VARIETY STYLE s.r.o.